Zahradnický kalendář


Obvykle se pro zahradnické práce, ať už jde o výsadbu, výsev nebo třeba sekání trávníku a prořezávání stromů, používají pouze fáze Luny. Pokud se zabýváme astrologií hlouběji, je možné zpřesnit tyto termíny s ohledem na postavení Slunce a dalších planet a hlavně jejich vzájemného propojení. Tak sice máme trochu zúžený výběr termínů, ale výsledek stojí za to. Proto se snažím doporučit vhodné termíny v mém zahradnickém kalendáři nejen podle fází Luny, ale i podle postavení dalších planet.

Říjen

2019

V říjnu nám zlatavé barvy listí uchystají krásnou podívanou na procházce podzimní přírodou. Vítr musí před zimou všechno vyčistit a stejně i my na zahradě hrabeme, sázíme, ošetřujeme květiny, aby nám příští rok dělaly na zahrádce radost.


1.a 2. října

V tyto dny prochází dorůstající Luna vodním znamením štíra. Štíří energie v nás probudí potřebu vyčistit zahradu, jezírko, vyhrabat napadané listy, posekat trávník, přeházet kompost nebo založit nový. Luna bude prvního navečer nabíhat do aspektu s Plutem, který je vládcem štíra. Současně bude v aspektu s Neptunem. Tyto energie podpoří tlení kompostu, ale také regeneraci posekaného trávníku.


2. až 4. října

Druhého října po obědě vstoupí dorůstající Luna do ohnivého znamení střelce a její aspekt s Marsem dodá zasazeným rostlinám energii pro růst. Luna se následně propojí se Sluncem, což podpoří rostlinkám vitalitu a chuť k růstu. Ve dnech plodů je proto ideální čas pro sázení růží, angreštu, rybízu, ale i jiných stromků, které pěstujeme pro plody. Saturn s Plutem v zemském znamení kozoroha podpoří tvorbu kořenového systému a dobrou regeneraci rostlin. Ovoce sbíráme spíš pro krátkodobou spotřebu, protože voda stoupá nahoru a mohlo by plesnivět nebo hnít. Otrháme dozrálá rajčata, aby je v následujících dnech nepoškodil přízemní mrazík. Nezavařujeme ani nesušíme. Růže zasazené 4. po ránu, budou mít krásné květy a omamnou vůni díky spojení Luny s Venuší ve vahách.


5.a 6. října

V tyto dny bude dorůstající Luna procházet zemským znamením kozoroha. Jelikož Luna bude procházet nad Saturnem a nad Plutem, přičemž Slunce bude nabíhat do kvadrátu se Saturnem, můžeme několik následujících dnů čekat ochlazení a někde přízemní mrazíky. Proto je potřeba uklidit truhlíky s květinami, které chceme přezimovat a zakrýt rostliny citlivé na mráz nebo otrhat rajčata. V zemských dnech je vhodné pracovat se zemí, můžeme třeba zrýt záhony a připravit je na zimu.


7.až 9. října

Dorůstajíc Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. Sedmého může ještě doznívat chladnější počasí s větrem, ale mraky by se měly postupně zvednout a 8. může být spíše slunečno. To by nás mohlo vyhnat ven, hrabat listí, stříhat uschlé výhony hortensiím a jiných trvalek. V květových dnech a zvláště 8. odpoledne bude Luna v příznivém aspektu se Sluncem a Jupiterem, což je ideální čas pro sázení trvalek, jako třeba čínské karafiáty nebo hledíky, které nám udělají svými velkými květy radost v příštím roce. Zasazené rostlinky podpoří svou energií i Venuše, která nabíhá do aspektu s Lunou a Slunce, které se postupně propojí s Jupiterem.  


TIP

Včelky v tyto dny budou létat venku a nebudou tak agresivní, je ideální čas s nimi pracovat.

10. - 11. října

V tyto dny prochází dorůstající Luna vodním znamením ryb. Ve vodních dnech je ideální čas pro čištění jezírka od listí, které by zahnívalo a zkazilo vodu. Luna bude procházet nad Neptunem, může být větší vlhkost a po ránu mlha. V tyto dny není vhodné sklízet úrodu, mohla by plesnivět nebo podléhat hnilobě. Je vhodný čas na vyhrabání mechu v trávníku.


 11 až 14. října

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením berana. 13 října kolen jedenácté večer nastane úplněk. Tento a následující den je lepší nechat zahradu v klidu. Spíš je potřeba přikrýt růže a další citlivější květiny nebo keře před zimou. Plodové dny v beranu přejí různým technickým pracím na zahradě, aby byla připravena na zimu. V tyto dny by mohlo být v noci chladno.


 15 a 16. října

Ubývající Luna prochází zemským znamením býka. V zemských dnech je ideální čas pro sklizeň kořenové zeleniny, brambor, křenu, světelného kořene. Luna je nejprve v aspektu se Saturnem a následně s Plutem v kozorohu, což zaručí dostatek minerálů v zelenině. Lepší je odpolední čas, kdy se voda stahuje ke kořenům. Můžeme zasadit zimní cibulku, cibulky tulipánů a zasít mrkev nebo cibuli sečku, jejíž nať bude celý další rok zdrojem vitamínů. Na jaře budeme překvapeni brzkou úrodou. Pokud jsou jiřiny již odkvetlé a nať zhnědla, vyjmeme hlízy ze země a dáme do sklepa přezimovat. 15. V podvečer je ideální čas sázet prosto kořenné ovocné stromky (pokud již mají opadané listy). Slunce je v harmonickém aspektu s Jupiterem, stromky budou mít dostatek energie pro růst a budou mít velké plody. Luna ve spojení se Saturnem podpoří kořenový systém a husté pletivo.


17. až 19. října

Ubývající Luna prochází v tyto dny vzdušným znamením blíženců. Slunce a Mars jsou ve vzdušném znamení vah. Saturn s Plutem v zemském znamení kozoroha. Zdá se, že by mohlo být pěkné počasí, planety jsou ve vzájemně harmonických aspektech a květové dny přejí výsadbě kontejnerových popínavých rostlin. Rostliny zasazené 19. ráno by měly být vitální díky aspektu Luny se Sluncem a mít dobrý kořenový systém podpořený Saturnem s Plutem v kozorohu. Merkur v aspektu s Plutem podpoří roznos živin. 18. není moc vhodné sázet, mohly by podléhat škůdcům díky neharmonickému aspektu Luny s Neptunem. Tento den můžou být po ránu mlhy. Stávající popínavé rostliny prostříháme a odstraníme přerostlé výhony. Je vhodný čas i pro opravu poškozených nátěrů a taky hrabeme listí. Ideální čas je 17.října

TIP !

V tyto dny je ideální krouhat a nakládat zelí (jsou květové dny) Zelí bude krásně vonět a nebude kvasit příliš rychle.

19. až 21. října

V tyto dny prochází ubývající Luna vodním znamením raka. Ve vodních dnech je ideální čas posekat trávník, díky spojení Merkura s Plutem se rychle zregeneruje, pomaleji doroste, ale měl by být pěkně hustý a odolný. Je vhodný čas pro péči o rostliny v jezírku. Okrasné trávy svážeme, aby nevymrzly.


 22. a 23. října

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením Lva. V plodových dnech je ideální čas sklízet ovoce pro uskladnění, voda je stažená dolů a ovoce by nemělo podléhat hnilobě nebo plísni. Mělo by být poměrně suché chladnější počasí, což podporuje i Slunce s Marsem ve vahách. Zrovna tak je vhodné sušit ovoce anebo zavářet, nebude docházet k dodatečnému kvašení. Ovocné stromky, zasazené v tyto dny budou mít dostatek energie k růstu, díky spojení Luny s Marsem, budou vitální díky spojení Luna se Sluncem. Zasazené stromky přijmou ze země živiny, které se dostanou do celé rostliny díky spojení Venuše se Saturnem. Příjem vláhy podpoří aspekt Luny s Jupiterem a zajistí pěkné velké plody


24. a 25. října

 

Ubývající luna prochází v tyto dny zemským znamením panny. Voda je stažená ke kořenům a v zemských dnech je vhodný čas pro sklizeň kořenové zeleniny, brambor, křenu nebo světelného kořene. Vhodný termín je 24. navečer, kdy je Luna ve spojení se Saturnem a v kořenech je dostatek minerálů. Zrovna tak je vhodný čas vyndat hlízy jiřin k uskladnění. Můžeme už zasadit česnek. Keře nebo stromky zasazené v tomto termínu přijmou kořeny rychle vodu a neuschnou. Vhodnější termín je 25. Odpoledne. Luna je ve spojení s Merkurem a rostlinky budou pěkně růst. Venuše s Plutem podpoří regeneraci rostlin a dobrý roznos živin.


26. a 27. října

V tyto dny prochází ubývající Luna vzdušným znamením vah. Jelikož můžeme čekat změnu počasí a ochlazení, je nejvyšší čas dokončit úklid zahrady, vyhrabat listí, ostříhat odkvetlé trvalky a ty choulostivé přikrýt před mrazem. Luna bude přecházet přes Mars, který je v kvadratuře se Saturnem. To může přinést přízemní mrazíky.


28. října

Tento den ráno (4:38 ) nastane NOV ve znamení štíra. Slunce s Lunou budou v opozici s Uranem. Můžeme čekat změnu počasí a ochlazení. Tak bude ideální pěkně v teple za kamny odpočívat.


 29 a 30. října

Dorůstající Luna prochází vodním znamením štíra. Ve vodních dnech je vhodný čas pro péči o jezírko, bazén nebo kompost. Pokud jste ještě nezazimovali bazén, tak je nejvyšší čas. Zrovna tak je ideální čas přeházet kompost a navrstvit ho s rostlinnými zbytky ze záhonů a s listím. Pokud bychom měli připravenou jíchu z kopřiv a vrstvy kompostu jí prolily, tak nám urychlí jeho zrání.

Září

2019


1 . – 2. Září

Dorůstající Luna prochází v tyto vzdušným znamením vah a postupně tvoří aspekt se Saturnem a Plutem ve znamení kozoroha, což nám přinese ochlazení a následně srážky. Velmi silná konstelace Slunce, Merkur, Mars a Venuše stojí v zemském znamení panny a jsou harmonicky propojeny se Saturnem a Plutem v kozorohu. Měli bychom mít chuť něco praktického dělat na zahrádce. Luna ve vzdušném znamení vah a Slunce v zemském znamení panny jsou příznivé pro přesazování keřů nebo květin. Planety v zemském znamení podpoří tvorbu kořenů a energie Marsu vytáhne mízu nahoru.

3 . – 4. Září

Dorůstající Luna prochází v tyto dny vodním znamením štíra a tvoří příznivé aspekty s planetami, které prochází zemským znamením panny (Slunce, Merkur, Mars a Venuše) a Saturn s Plutem v zemském znamení kozoroha. Je proto ideální období pro péči o kompost, trávník nebo pro setí listové zeleniny, kterou chceme sklízet na jaře, jako je polníček nebo špenát.

5 . – 7. Září

Ráno vstoupí dorůstající Luna do ohnivého znamení Střelce, kterým bude procházet až do poledních hodin 7. září. Plodové dny jsou vhodné pro sklizeň plodů (hlavně 5. ráno), které chceme rychle zkonzumovat. V pátek 6. září není úplně ideální období pro uskladnění nebo zavařování ovoce či zeleniny, protože Luna je v napjatém aspektu s Neptunem a voda stoupá nahoru, což může způsobit kvašení, plíseň nebo hnití.


7. – 9. Září

Odpoledne 7. září vstoupí dorůstající Luna do zemského znamení kozoroha a zdrží se zde až do 9.září. Tyto dny jsou vhodné pro práci se zemí a starost o rostliny, plodící pod zemí. Můžeme proto zrýt záhony nebo posekat nať z brambor, aby byly připravené pro sklizeň. Voda jde v tyto dny nahoru a Slunce je v napjatém aspektu s Neptunem, není proto ideální čas pro sklizeň brambor nebo kořenové zeleniny na uskladnění, mohly by být méně odolné proti plísni.

10. – 12. Září

V tyto dny dorůstající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře, což je příznivý čas pro sázení nebo přesazování květin. Voda jde nahoru a Slunce je v příznivém aspektu s Plutem, což by podpořilo dobrou regeneraci rostlin po přesazení a tvorbu kořenového systému. Může být i větší vlhko nebo pršet díky aspektu Marse s Neptunem.


12. – 14. Září

Ve čtvrtek po obědě vstoupí Luna do vodního znamení ryb a bude zde procházet do 14. září. Listové dny jsou příznivé pro péči o trávník nebo jezírko. 12. bude Luna v příznivém aspektu Uranem, tak můžeme mít náladu něco vylepšit nebo změnit na zahrádce. Práci s jezírkem nebo péči o trávník podpoří i možnost srážek díky aspektu Marse s Neptunem, hlavně 13. kdy přes Neptun bude přecházet Luna.

14. září nastane v 6:32 úplněk a tento den je dobré nechat zahradu v klidu.

15.– 17. Září

V tyto dny bude ubývající Luna procházet ohnivým znamení berana, což je vhodný čas pro sběr plodů a jejich zpracování, protože voda se stahuje ke kořenům. Nejvhodnější čas je 16. po ránu, kdy je Luna v příznivém aspektu s Jupiterem ve střelci a Slunce v panně s Plutem v kozorohu. Po ránu bude ovoce šťavnatější. Zrovna tak je vhodný čas pro ošetření nebo růží nebo technické práce na zahrádce.


17. – 19. Září

 

V úterý 17. září k večeru vstoupí ubývající Luna do zemského znamení býka a bude zde procházet až do 19. září. Středa odpoledne a hlavně čtvrtek, jsou ideální dny pro sběr brambor a kořenové zeleniny pro uskladnění. Voda je stažená ke kořenům a Luna je postupně nabíhá do aspektu se Saturnem a  Plutem v kozorohu a následně se Sluncem v panně. Brambory a zelenina by měli mít dostatek minerálů a být odolné proti plísním. V tyto dny je vhodná doba i pro sázení cibulek tulipánů nebo drobných cibulovin. Voda se stahuje dolů, zem ji bude dobře přijímat a je potřeba pořádně zalít stromy a keře aby měly vláhu na zimu.

20. – 21. Září

V tyto dny bude ubývající Luna procházet vzdušným znamením blíženců. Hlavně 20. je ideální den pro hrabání listí, přistřižení výhonů popínavých květin nebo natírání laviček a plotů. Barva by měla dobře schnout. Luna je tento den v příznivém aspektu s Venuší a Merkurem ve vahách. Mělo by být jasno, ale 21. k večeru může být chladno nebo i pršet s bouřkou díky napjatému aspektu Luny s Marsem, Neptunem a Jupiterem.

TIP!

V květových dnech, když Luna ubývá, je ideální nakládat zelí na zimu. Nebude tak rychle kvasit a bude krásně voňavé. Nejlepší termín je v pátek 20. září po ránu, kdy je Luna v blížencích v aspektu s Venuší a Merkurem ve vahách a  je hodně vzdušné energie. 

Tento den je také ideální pro práci se včeličkami. Nebudou agresivní a budou vylétávat ven.

22.– 24. Září

Ubývající Luna bude procházet vodním znamením raka. Voda se stahuje dolů, zem ji bude dobře přijímat a tak je dobré pořádně zalít keře, stromy a trávník, aby měly vláhu na zimu. Listové dny jsou ideální pro péči o trávník, rostliny pěstované pro listy a jezírko. Posekaný trávník doroste pomaleji a nejlepší termín je 24. po ránu a 25. dopoledne, kdy je Luna v příznivém aspektu nejprve s Marsem a pak se Sluncem ve vahách. Rovněž domácí květiny okrasné listem je potřeba ošetřit, zalít nebo přesadit do větších nádob.

 24.  - 26 Září

V úterý 24. září po obědě vstoupí ubývající Luna do ohnivého znamení Lva a bude tudy procházet až do 26. Září. Plodové dny při ubývající Luně využijeme pro sběr ovoce a plodové zeleniny k uskladnění nebo konzervování a sušení. Zavařeniny nebudou kvasit a ovoce plesnivět. Příznivé dny jsou 24. dopoledne, kdy je Luna v aspektu se Sluncem ve vahách a potom 25. dopoledne, kdy je Luna v harmonickém aspektu s Venuší a Merkurem ve vahách a s Jupiterem ve střelci. Může být v noci chladněji sice, ale mělo by být hezky. 24. ráno je ideální čas i pro sázení keřů angreštu, rybízu, malin, ostružin nebo ovocných stromků. Luna nabíhá do aspektu se Sluncem, které bude po ránu ještě v zemském znamení panny a podpoří dobré zakořenění, Mars ve spojení s Plutem vyžene energii nahoru a zasazené rostliny budou vitální, odolné a budou mít dostatek živin. Merkur v aspektu s Jupiterem zajistí dobrý růst a velké plody.

26. -  28. Září

Ubývající Luna vstupuje 26. odpoledne do zemského znamení panny, kde setrvá až do 28.září. Pokud ještě nemáte sklizenou kořenovou zeleninu nebo brambory, je pro to ideální čas. Pár dní před Novem je voda maximálně stažená dolů. Hlízy nebo kořeny budou šťavnaté, ale neměly by plesnivět. Příznivé konstelace jsou 26. odpoledne, kdy Luna nabíhá do příznivého aspektu se Saturnem anebo 27. po ránu. Hlízy nebo kořeny budou mít dostatek minerálů, ale nebudou tolik díky Saturnu přijímat vodu, aby plesnivěly. 26. září k večeru je vhodný čas i pro přesazování květin, nebo sázení keřů, bude podpořen kořenový systém. Později už bude Luna v aspektu s Neptunem, což zvýší vlhkost a tím i možnost plesnivění


28.– 30. Zář

28. září okolo 20:30 hod. nastane NOV ve vzdušném znamení vah. Tento den dopřejeme sobě i zahradě klid a užijeme si harmonii ve vahách. Následující dny až do 30. září bude dorůstající Luna procházet vzdušným znamením vah. V tomto znamení nyní prochází i Slunce, Venuše a Merkur, což by mohlo přinést babí léto a je hodně vzdušné energie. Na zahrádce bychom mohli 29. navečer zasadit sazeničky dvouletek, například macešky nebo hvozdíky. Také můžeme ostřihat oschlé výhony a přikrýt rostliny před mrazem, vyhrabat listí a užívat si krásný podzim. Luna bude tento den přecházet přes Venuši a pak i přes Merkur, což podpoří roznos živin zasazených rostlin a příští rok se budeme těšit z krásy jejich květů.

 

Srpen

 2019


1 . Srpna

Dneska v 5:11 ráno nastane Nov ve znamení lva. Až na možnost bouřky, by mělo být krásně, protože Slunce a Luna nabíhají do aspektu s Jupiterem v ohnivém střelci. Přesto, že je hodně ohnivé energie, která nás bude vybízet něco dělat a nenechá nás v klidu, je nejlepší tento den odpočívat, nebo si užít nějaké kulturní představení. Zrovna tak zahrada chce mít klid a dopřeje nám krásnou kulisu při relaxaci.


2 . Srpna

Dorůstající Luna prochází dnes až do 16. hod. ohnivým znamením lva a to je ideální čas pro sklizeň ovoce, rajčat, borůvek, okurek a dalších plodů naší zahrady. Mělo by být krásně, sucho, protože je hodně ohnivé energie a je to ideální čas pro senoseč nebo sklizeň obilí, protože je těsně po Novu a šťávy jsou ještě staženy u kořenů. V tomto čase je lepší ovoce uchovat v mrazáku nebo použít pro rychlou spotřebu. Zrovna tak je vhodná doba pro výsev keříčkových fazolek, vylamování výhonů rajčat, odstranění suchých listů okurek. Dnešní den ráno je ideální pro výsadbu sazeniček jahod. Luna je ještě v aspektu s Marsem, který dodá sazeničkám energii a vyžene ji nahoru. Slunce spolu s Venuší nabíhá do aspektu s Jupiterem, sazeničky budou vitální, plody narostou velké a sladké. Merkur už se rozbíhá a tak by měly rostlinky dobře růst.

3 . a 4. Srpna

Dorůstající Luna prochází v tyto dny zemským znamením panny. Je v příznivém aspektu s Merkurem, který podpoří růst zasazených rostlinek a s Plutem, který podpoří jejich regeneraci a odolnost. Slunce s Venuší stále nabíhají do aspektu s Jupiterem a zasazené rostliny budou mít dostatek vitality, narostou pěkně velké a květy by měly být krásné voňavé. V tuto dobu můžeme zasázet cibulky řebříčků a hlízy ocúnů. Zrovna tak je možné dělit kosatce a množit fuchsie a pelargonie řízky, zvláště 3. navečer, kdy Luna nabíhá do přesného aspektu s Plutem. Pro podzimní sklizeň vysejeme ředkvičky, karotku, kedlubny.

5 . a 6. Srpna

V tyto dny dorůstající Luna prochází vzdušným znamením vah. Květové dny jsou ideální pro výsev dvouletek, aby stihly dobře zakořenit. Na podzim sazeničky přepícháme a nejlépe přezimují ve skleníku. Odstraňujeme odkvetlá květenství trvalek. Po loňské zkušenosti (kdy se mi vysemenil sám) vyseju semínka kopru, který do podzimu několikrát seříznu cca 5-7 cm nad zemí aby znovu obrazil a pokud ho nespotřebuju, tak je ideální ho uchovat v mrazáku. Slunce, Venuše a Mars jsou společně ve znamení lva a nabíhají do aspektu s Jupiterem a Lunou, což dodá rostlinkám vitalitu, energii a dobrý roznos živin. Můžeme se tak těšit na krásné květy a bohatou úrodu.

7 . a 8. Srpna

V tyto dny dorůstající Luna prochází vodním znamením štíra. 8. srpna je Luna v příznivém aspektu s Plutem a Merkurem, podpoří růst a regeneraci rostlin. Slunce s Venuší ve lvu jsou pořád v aspektu s Jupiterem a jejich energie dodá rostlinkám vitalitu a energii. V listových dnech je vhodné setí špenátu nebo salátu.  Zrovna tak posekaný trávník se dobře zregeneruje a nevyschne. V tyto letní dny bychom mohly znovu nasekat kopřivy a dát je jako mulč na záhony. Postupně se rozpadnou, pohnojí záhony a žížaly si na nich pochutnají.

9 . a 10. Srpna

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením střelce. Plodové dny jsou vhodné pro sklizeň všech plodů naší zahrádky, jako jsou rajčata, papriky, okurky, meruňky, rybíz atd. Růže nařezané ráno budou dlouho čerstvé. Ještě můžeme sázet sazeničky jahod. Konstelace nám pořád přejí (zvláště 10. navečer), Luna prochází přes Jupiter a společně jsou ve spojení se Sluncem, Venuší a Marsem. Sazeničky budou mít dostatek živin a energie, budou vitální a plody budou velké a šťavnaté. Podepřeme větve obtěžkané plody, aby se nezlomily. Vyvazujeme okurky a rajčata, kterým vyštipujeme výhonky.

11 . 12. a 13. Srpna

Dorůstající Luna prochází zemským znamením kozoroha. Kořenové dny jsou vhodné pro setí a sázení rostlin, plodících pod zemí. Navečer sklízíme rané brambory, mrkev nebo petržel pro krátkodobou spotřebu. Pro podzimní sklizeň vysejeme ještě karotku nebo ředkev. Vhodnější dny jsou 11. a 12. Srpna, kdy Luna prochází přes Saturn a Pluto. Je tak podpořena tvorba kořenového systému a zajištěna koncentrace minerálů v kořenech nebo hlízách. Energii, vitalitu a velké výnosy podpoří Slunce s Venuší ve lvu v aspektu s Jupiterem ve střelci. V těchto dnech je podpořena tvorba kořenů, a pokud chceme vypěstovat nové sazenice rybízu, malin nebo keřového angreštu, můžeme je získat hřížením (mladou větev paprskovitě ohneme, zaháčkujeme u země, trochu přihrneme zemí, ale  vrcholek necháme nad zemí).

14. a 15. Srpna

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. Za květových dnů je vhodná péče o květiny a bylinky. Odstraňujeme odkvetlá květenství, a pokud řežeme květiny po ránu, budou ve váze dlouho čerstvé, protože voda je nahoře. Pokud bychom chtěli sázet nebo přesazovat hrnkované květiny, nebo vysévat semínka dvouletek, tak raději 14. srpna navečer, kdy je Luna v aspektu s Jupiterem.  5. Srpna ve 14.29 nastane úplněk a tento den necháme zahradě klid.  


16 . 17. a 18. Srpna

Ubývající Luna prochází v tyto dny vodním znamením ryb. Listové dny jsou vhodné pro sekání trávníku, péči o jezírko. Voda se začíná stahovat dolů a půda ji bude dobře přijímat. V tyto dny by mohlo pršet, a pokud se vám déšť vyhne, tak je dobře vydatněji zalévat. Trávník, posekaný v tyto dny nevyschne a poroste pomaleji. Sklizeň v tyto dny není úplně vhodná, plody by mohly plesnivět, a proto také vydatně větráme skleník.


19.a 20. Srpna

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením berana. V plodových dnech sklízíme všechny dozrálé plody. Zrovna tak je vhodné sbírat semínka z odkvetlých květenství květin. Keře rybízu, angreštu nebo maliníku je potřeba prosvětlit a odstranit staré větve. Odstraňujeme odkvetlá květenství růží. Pokud byste sázeli sazeničky jahodníku, kořeny přijmou vláhu a ta se dostane rychle do listů. Vhodnější termín je 20. srpna, kdy Luna nabíhá do aspektu se Sluncem, Venuší a Marsem. Rostlinky budou vitální a budou mít dostatek energie a šťávy pro růst.


TIP!

Při ubývající luně je vhodné zavařování, lahvování ovocných šťáv nebo vína. V tuto dobu klesají šťávy a tak nebudu marmelády plesnivět, šťávy nebo víno nebudou kvasit.

 

21. 22. a 23. Srpna

V tyto dny prochází ubývající Luna zemským znamením býka. Kořenové dny jsou vhodné pro sadbu nebo setí rostlin, pěstovaných pro kořeny nebo hlízy. Rovněž je i čas jejich sklizně. Zvláště 21. dopoledne jsou ideální konstelace, protože Luna nabíhá do příznivého aspektu se Sluncem, Venuší a Marsem. Současně je Merkur v harmonickém spojení s Jupiterem. Semínka i sazenice budou mít dostatek energie, budou vitální a jejich růst může být pěkně bujný. Prostřihané stromy nebo keře budou mít dost živin na zregenerování. Luna postupně dorazí do aspektu se Saturnem, což podpoří tvorbu kořenového systému. Ještě můžeme set podzimní karotku, zasadit nebo vyset zimní cibulku, zasadit pacibulky ze sklizeného česneku paličáku. Na podzim byste mohli mít čerstvou nať do salátů. Tento termín je vhodný pro prostřihání peckovin (třešně, meruňky, broskve, višně). Měl by se naposled stříhat živý plot, aby mladé výhonky do zimy vyzrály. Tyto dny jsou ideální pro přesazování domácích květin. Sklízíme mrkev, cibuli, česnek.

24. a 25. Srpna

V tyto dny prochází ubývající Luna vzdušným znamením blíženců. Květové dny jsou příznivé pro péči o popínavé rostliny nebo natírání plotů či laviček. Zvláště 25. odpoledne, kdy je Luna ve spojení s Merkurem může být svěží vánek, což podpoří i spojení Slunce, Venuše a Marse s Uranem a Lunou. Je možné zastřihovat výhony vistárií a odstraňovat odkvetlá květenství. Tento den je vhodný termín pro sběr a sušení bylinek.

26. a 27. Srpna

V tyto dny prochází ubývající Luna vodním znamením raka. Listové dny jsou příznivé pro sklizeň špenátu nebo salátu. Zrovna tak posekaný trávník poroste pomaleji a nezaschne. Zvláště 26. je příznivý pro setí polníčku na jaro a je možné ještě střihat živý plot. Výhony porostou pomaleji a nezaschnou. Luna je v aspektu se Sluncem, Venuší a Marsem v zemském znamení panny. Kořeny dobře přijmou vodu a energie Marse, ji vyžene do listů. Je vhodný čas i pro přesazování domácích květin, okrasných listy.


28.a 29. Srpna

V tyto dny prochází ubývající Luna ohnivým znamení lva. Plodové dny za ubývající Luny jsou vhodné pro sklizeň hroznového vína,rajčat, paprik, letních jablek, rakytníku a jejich konzervování nebo zavařování. Staré sazenice jahodníku odstraníme a zasadíme nové, mladé sazeničky. Vhodnější termín je 28. navečer, kdy Luna nabíhá do aspektu s Jupiterem a Slunce, Venuše a Mars ve znamení panny pomalu nabíhají do aspektu se Saturnem. Tyto energie podpoří tvorbu kořenového systému, ale současně budou mít sazeničky dobrý roznos živin. Můžeme sbírat semínka květin a prostřihat pnoucí růže.

30. a 31. Srpna

Luna vstoupila do zemského znamení panny a 30. srpna v 10:57 nastane NOV. Tento den necháme zahradu v klidu. 31. srpna dorůstající Luna bude ještě ve znamení panny. Tento den navečer jsou vhodné konstelace pro sázení drobných cibulovin, ale i setí zimní cibule a pacibulek česneku. Slunce, Venuše, Mars v zemském znamení panny jsou v příznivém aspektu se Saturnem a Luna nabíhá do aspektu s Plutem. Je tak maximálně podpořena tvorba kořenového systému. Pokud budeme navečer sklízet rané brambory, mrkev, cibuli, budou plné minerálů a zůstanou déle čerstvé.

Červenec

20191. Července

Ubývající Luna dnešní den vstoupila do vzdušného znamení blíženců. V květových dnech je vhodný čas pro péči o květiny, popínavé rostliny, jejich přesazování, okopávání, odstraňování semeníků odkvetlých květů. Zrovna tak je ideální sbírat bylinky pro sušení, nejlépe kolem 11. hodiny, kdy už slunce osušilo vlhkost a jeho paprsky vytáhly vonné silice. Bylinky (majoránka, tymián, máta atd.) by se měly sbírat před tím, než vykvetou. Svazečky usušené levandule zavěšené v komoře s potravinami nebo v šatně odpuzují moly.   

2. a 3. Července

2.července nastane ve znamení raka v 21:15 NOV a současně zatmění Slunce (viditelné v Chile a Argentině). V tyto dny je lepší dopřát zahradě i sobě klid, posedět třeba na zahradě s rodinou nebo navštívit prarodiče. Večer se můžeme cítit trochu unavení nebo ospalí, protože Luna zapadá spolu se Sluncem a jejich gravitace nás táhne k zemi


4. 5. Července

Dorůstající Luna prochází v tyto dny ohnivým znamením lva. Je příznivé období pro sběr plodů pro rychlou spotřebu, ošetřování rostlin, které pěstujeme pro plody nebo pro semena. Všechny plody sklizené po ránu budou šťavnaté a zůstanou dlouho čerstvé. Ráno utržené růže budou dlouho svěží. Je dobré vylamovat výhonky rajčat.  Sazenice jahod, které vyrostly na šlahounech, můžeme zasadit a získat tak novou sadbu. 5. července je vhodný den pro vysev semínek čínských karafiátů. Díky spojení Luny s Jupiterem budou mít rostlinky hodně energie a vláhy, aby vyrostly pěkné sazenice, a příští rok se můžeme těšit z krásných květů. V těchto dnech je hodně ohnivé energie a spojením planet Uran a Mars je možný vznik požárů samovznícením, díky statické elektřině. Zvláště 4. večer, když přechází Luna přes Mars, hrozí bou


6. a 7. Července

Dorůstající Luna prochází zemským znamením panny. Jsou vhodné dny pro ošetřování rostlin pěstované pro kořeny, keře, stromky. Je vhodné sázení sazenic pozdních kedluben a výsev letniček pro příští rok. Rovněž je možné množit některé keře „hřížením“. Je možné zmladit odkvetlé letničky (petúnie, hledíky, pelargonie) tím, že je seřízneme asi na výšku 10cm, aby znovu obrazily a vykvetly.

8. a 9. Července

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením vah. Květové dny jsou ideální pro péči o květiny a zeleninu typu květák, brokolice, artyčoky. Růžičkám květáku ohneme listy, abychom je přikryly před sluníčkem. Vysejeme dvouletky, které pokvetou příští rok. Zrovna tak je vhodný termín pro výsev kopru. Osvědčilo se mi sestříhnout mladé rostlinky tak 5 cm nad zemí aby zůstal zachován střed s výhonky, které rychle obrazí a kopr nevyžene tak rychle do květu. Při větší úrodě ho napěchuju do sáčku a dám do mrazáku, kde vydrží celou zimu a je jak čerstvý. Odstraňujeme odkvetlá květenství.

   

10., 11. a 12. Července

Dorůstající Luna prochází vodním znamením štíra. Listové dny využijeme pro výsev špenátu, pozdního pórku nebo růžičkové kapusty Příznivé konstelace jsou 12. července, kdy je Luna v aspektu s Marsem a Merkurem ve lvu. Ohnivé energie dodají semínkům impulz k růstu, rostlinky budou vitální. Tyto dny jsou vhodné pro sekání trávníku, pokud nebude příliš horko, protože by mohl zaschnout


13. a 14. Července

V tyto dny prochází dorůstající Luna ohnivým znamením střelce. V plodových dnech je vhodný čas pro sběr rajčat, okurek, hrachu, paprik, třešní, broskví a všech zralých plodů. Pokud je sklidíme po ránu, budou dlouho svěží a šťavnaté, protože voda stoupá nahoru.

15. a 16. Července

  

V tyto dny prochází dorůstající Luna zemským znamením kozoroha.             16. července ve 23.37 nastane úplněk a částečné zatmění měsíce. Tento den je dobré nechat zem v klidu, pouze můžete pohnojit. 15. července je vhodné stříkat listy rajčat a paprik výluhem z přesličky (necháme luhovat v uzavřené nádobě dokud nepřestane kvasit, pak ředíme vodou 1:10). Výluh obsahuje hodně křemíku, který zpevňuje pletivo listů a rostliny jsou pak odolnější proti mšicím a plísním.

17.,18. a 19. Července

Ubývající Luna vstoupí před polednem do vzdušného znamení vodnáře. Za květových dnů, kdy se voda začíná stahovat ke kořenům, je možné přistřihnout dlouhé výhony vistárií a jiných popínavých rostlin, odstranit odkvetlá okvětí květin. Bylinky sbírané v tyto dny sušíme na vzdušném místě bez přímého slunce.


20. a 21. Července

Ubývající Luna prochází vodním znamení ryb. Listové dny, kdy se voda stahuje ke kořenům, jsou vhodné pro péči o jezírko, sečení trávníku, střihání živého plotu. Výhonky neporostou tak rychle a tím, že se vlhkost nevypaří, nedochází k jejich zasychání. Zvláště 22. je vhodný termín, Luna je v příznivém aspektu se Sluncem v raku, což dodá rostlinám vlhkost. Retrográdní Merkur nevyžene energii nahoru a výhony neporostou rychle. Vydatná zálivka v tyto dny bude maximálně efektivní, protože půda dobře přijme vodu.


22., 23. a 24. Července

V tyto dny prochází ubývající Luna ohnivým znamením berana, do kterého vstoupí 22. kolem poledne. Je příznivý čas pro sklizeň plodů a jejich zavařování nebo sušení. Voda je stažená dolů a tak nám zavařeniny nebo šťávy nebudou plesnivět a kvasit. Rovněž je možné čistit jahodníky, vylamovat výhonky rajčat v paždí listů.


25. a 26. Července

Ubývající luna prochází zemským znamením býka. Pokud ještě nemáte sklizenou cibuli nebo česnek je v kořenových dnech vhodný čas. Cibuli a česnek i s natí nechávám několik dní na záhoně zatáhnout a oschnout (pokud neprší). Zahradník mi poradil tip pro to, aby česnek, který není úplně vyschlý, uvnitř neplesnivěl. Vezmu nať česneku a jemně s ní zakroužím, aby mohl ke stroužkům vzduch a vyschly. Zrovna tak je vhodný termín pro vyndání cibulek tulipánů ze země. Rovněž rané brambory sklizené v tuto dobu budou dlouho čerstvé, protože je voda stažená dolů. Dobrý termín je 26. navečer, kdy je Luna v příznivém aspektu se Saturnem, což podpoří koncentraci minerálů v hlízách. Tento den by byl vhodný i pro prostřihávání třešní a jiných peckovin nebo maliníku. Vydatná zálivka v tyto dny bude maximálně efektivní, protože půda dobře přijme vodu.


27., 28. a 29. Července

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením blíženců. Květové dny podpoří vzdušný živel. Slunce, Venuše a Mars prochází ohnivým znamením lva, což podporuje ohnivou energii. Je potřeba dávat pozor na vznik požárů. Tyto dny jsou vhodné pro sušení bylinek a sena. 28. po ránu nabíhá Luna do příznivého aspektu s Marsem a ten zase s Jupiterem. Tento den by byl příznivý pro senoseč, pouze je potřeba dávat pozor na bouřku a seno včas nakupit.  Rovněž zkracujeme výhony popínavých rostlin. 

30. a 31. Července

V tyto dny prochází ubývající Luna vodním znamením raka. Voda je stažen maximálně dolů, proto je v listových dnech příznivý termín pro střihání živého plotu, sekání trávníku, péči o jezírko. Merkur je pořád retrográdní, takže výhony neporostou moc rychle. Vydatná zálivka v tyto dny bude maximálně efektivní, protože půda dobře přijme vodu.

Červen

20191.a 2. Června

Ubývající Luna prochází zemským znamením býka. Prvního je ideální pro sázení a ošetřování kořenové zeleniny. Pokud zasadíte sazenice květin, celeru, kedluben nebo keře je ideální čas. Luna je ve spojení s Venuší a tvoří příznivý aspekt se Saturnem a Plutem ve znamení kozoroha. Je podpořena tvorba kořenů a Venuše zajistí dobrý roznos živin.

3.a 4. Června

Třetího června ve 12. hodin nastane Nov v blížencích. V tyto dny je lepší dopřát půdě klid.


5.a 6. Června

Prochází dorůstající Luna vodním znamením raka. Je vhodný čas pro ošetřování rostlin, pěstovaných pro listy, trávník nebo jezírko. Pokud posekáme trávník, rychle doroste. Rovněž je příznivý termín pro výsev semen trávníku, salátu a jiné listové zeleniny. Poměrně teplé počasí podpoří jejich vyklíčení, protože nesnášejí zachladnutí. 

7.a 8. Června

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením Lva. Tyto energie jsou příznivé pro sázení a ošetřování rostlin, pěstovaných pro plody. Pokud jste ještě nezasadili ven rajčata, papriky, okurky, cukety, tak 8. června je ideální termín. Luna aspektuje Slunce a Jupiter, rostliny budou vitální a budou mít pěkné velké plody. Den je jako stvořený pro sklizeň plodů, které dozrávají v tomto období. Dorůstající Luna ve lvu vytáhne šťávu nahoru a plody budou šťavnaté a zůstanu dlouho čerstvé.    

9.a 10. Června

Dorůstající Luna prochází zemským znamením panny. Voda stoupá nahoru, a pokud zasadíte sazenice květin nebo keřů, kořeny rychle přijmou vodu a vyženou ji do listů. Rovněž je vhodný termín pro výsev ředkviček nebo podzimní karotky či červené řepy.

11.a 12. Června

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením vah. Zvláště 11. června je ideální termín pro výsev semínek dvouletých květin, jako jsou macešky, sedmikrásky, hvozdík, které na jaře vysadíme na stanoviště. Rovněž je ideální den pro výsev kopru, majoránky nebo výsadbu sazeniček květin, popínavých rostlin nebo květáku.

13.a 14. Června

Dorůstající Luna prochází vodním znamením štíra. Zvláště 14. je ideální čas pro sázení nebo výsev salátu, špenátu, sekání trávníku. Tento den je Luna v příznivém aspektu s Marsem a Merkurem ve znamení raka. Rostlinky či semínka tak budou mít dostatek energie pro růst


15.– 17. Června

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením střelce. Je ideální čas sklízet jahody, maliny a jiné plody. Pod dozrávající jahody nasteleme štěpky nebo slámu. Rovněž je potřeba u rajčat vylamovat výhonky, vyrůstající v paždích listů. 17. června v 10:30 nastane úplněk. Tento den je vhodné nechat zem odpočívat. Staří hospodáři o úplňku hnojili, aby se živiny dostávaly do půdy postupně, až bude voda s ubývající Lunou klesat.

18.a 19. Června

Ubývající Luna prochází zemským znamením kozoroha. V tyto dny je ideální čas pro okopávání, pletí, provzdušnění kompostu. Rovněž je vhodná doba pro výsadbu kontejnerových keřů. Luna přechází přes Saturn a Pluto, což podpoří tvorbu kořenového systému. Keře by měly být odolné s hustým pletivem.

Tip

Hnojivo na záhony a urychlovač pro vyzrávání kompostu si můžeme sami připravit. Je to jícha - výluh z kopřiv. Do plastové nádoby dáme kopřivy a zalijeme vodou, aby byly celé ponořené. Necháme pod víkem, dokud nepřestanou kvasit. Při používání ředíme v poměru 1:10 a používáme na hnojení ke kořenům nebo polévání kompostu.


20. - 22. Června

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. Je ideální čas pro péči o květiny nebo je možná i výsadba jejich sazenic. Luna tvoří příznivý aspekt nejprve s Venuší, což podpoří roznos živin a pak se Sluncem, což přispěje k jejich vitalitě. V tyto dny je rovněž ideální čas pro senoseč nebo sklízení bylinek na sušení, protože je voda stažená ke kořenům. Podle starých zahradníků je nejlepší sbírat bylinky okolo 11. hodiny. V tu dobu už je oschlá ranní vlhkost a slunce vytáhne vonné silice

22. - 24. Června

Ubývající Luna vstoupí 22. odpoledne do vodního znamení ryb. 23. Ještě doznívá její aspekt se Sluncem. Je to dobrý čas pro sekání trávníku a mulčování. Rovněž je ideální čas pro čištění jezírka a péči o vodní rostliny. 24. Června na svátek svatého Jana se v poledne sbírají květy Třezalky (svatojánská bylina), která má tento den největší obsah účinných látek. Listovou zeleninu sklízíme ráno,, kdy je největší vlhkost.


25. a 26. Června

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením berana. 25. Tvoří příznivý aspekt s Marsem a Merkurem. Tento den je ideální pro sklizeň jahod, třešní a všech plodů, které chceme konzervovat nebo sušit. Voda je stažená dolů a zavařeniny nebudou plesnivět.


27. a 28. Června

Ubývající Luna prochází zemským znamením býka. V tyto dny tvoří příznivý aspekt se Sluncem, Saturnem a Plutem. Je ideální čas pro ošetřování keřů, přihrnování brambor, pletí a okopávání. Vyjmeme cibulky tulipánů ze země. Půda dobře přijímá vláhu, tak je vhodné přihnojit. Tyto dny jsou ideální pro stříhání živého plotu, voda je stažená dolů, výhony neporostou rychle a taky nezaschnou.

 

TIP!

Pokud na záhony pod rostliny nasteleme nasekané kopřivy, tvoří přirozenou ochranu proti vysychání půdy a jsou oblíbenou pochoutkou pro žížaly. Kopřivy se během dvou až tří týdnů rozpadnou a pohnojí záhon.


31. Června

Tento den ubývající Luna prochází vzdušným znamením blíženců, jsou květové dny. Je vhodný čas sekat trávu na seno nebo ošetřovat květiny. Pokud přistřihneme popínavé rostliny, jejich výhony nebudou rychle dorůstat a nezaschnou, protože voda se stahuje ke kořenům.


TIP


Při práci se včelami
je nejlépe využít květových dnů, kdy včely více vylétávají a nejsou tak agresivní. Vymetání medu je za ubývající Luny v květových dnech ideální, voda je stažená dolů, med má méně vlhkosti a nezkvasí.

Květen

20191.- 3. Května

Ubývající Luna vstoupí 1. května okolo 13. hodiny do ohnivého znamení berana a dá impuls k přesazování či ošetřování rostlin, pěstovaných pro plody. Jsou to hlavně rajčata, papriky, jahody, okurky, tykve, cukety, keříčkové fazole, tyčkové fazole, hrách, lilek. Voda je stažena dolů ke kořenům a přesazené rostliny se dobře zakoření. Po zalití kořeny přijmou vodu a dodají ji listům, by neuvadly. Beran je pod vládou planety Mars a tak jsou k němu přiřazeny i rostliny, které mají na svojí ochranu trny a ostny. Proto je dobré v tyto dny ošetřovat růže, angrešt, maliny, ostružiny. Zvláště 2. května, kdy bude Luna ve spojení s Venuší, budou mít zasazené rostlinky dostatek živin a jejich plody budou sladké. 3. května Luna dojde do spojení s Merkurem, Marsem a Jupiterem. Rostliny budou mít dostatek energie, velké plody a po úplňku porostou jako o závod


4.– 5. Května

Ubývající Luna prochází zemským znamením býka, který podporuje péči o rostliny pěstované pro kořeny nebo hlízy. 5. května před jednou hodinou v noci nastane Nov. Tento den dopřejeme půdě klid. Možná 4., než Luna dojde do spojení s planetou Saturn a Pluto, které stojí v zemském znamení kozoroha, by byl vhodný termín pro sázení brambor nebo jiných kořenových plodin. Slunce během pár dní dospěje také do aspektu s těmito planetami a podpoří svojí energií tvorbu kořenů. Rostliny by měli být odolné, dobře zakořeněné a měly by mít dobré výnosy.

 

 6. – 8. Května

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením blíženců. Tyto dny jsou vhodné pro sázení a ošetřování květin, popínavých rostlin, květáku, brokolice, artyčoků. Pokud vysadíme třeba muškáty nebo jiné choulostivější květiny, měli bychom sledovat předpověď počasí, po ránu by mohl být přízemní mrazík a rostliny je potřeba přikrýt.

8.– 10. Května

Dorůstající Luna vstoupí 8. odpoledne do vodního znamení raka. Proto je vhodná péče o trávník, rostliny v jezírku a rostliny, pěstované pro listy. Rostliny zasazené 8. května v podvečer, by mohly vyhnat do výšky, díky spojení Luny s Merkurem a Uranem. Pokud zasadíte saláty, špenát nebo zasejete trávník 9. května v podvečer, měly by mít dostatek vlhkosti, budou vitální s dostatkem živin. To je podpořeno spojení Luny se Sluncem a Neptunem. Slunce v býku ve spojení se Saturnem a Plutem v kozorohu přispěje k jejich zakořenění a dobré regeneraci. Venuše s Jupiterem podpoří dobrý roznos živin, listy budou šťavnaté a hlavičky salátů nebo zelí narostou velké.

Listové rostliny:
Pór, řapíkatý celer, kedlubna, růžičková kapusta, červené zelí, pekingské zelí, čekanka, hlávkový salát, špenát, polníček, mangold


11.– 12. Května

Dorůstající Luna prochází v tyto dny ohnivým znamením Lva. Zvláště 12. Května budou konstelace příznivé pro sázení nebo setí rostlin, které pěstujeme pro plody a jejich sklizeň je v létě, jako jsou rajčata, papriky, jahody, okurka, tykev, cuketa, keříčkové fazole, tyčkové fazole, hrách, lilek. Tento den Luna Venuše a Jupiter tvoří velký ohnivý trigon. Jejich energie spolu s Marsem dají rostlinám impuls k růstu. Plody by měly být velké šťavnaté a slaďoučké. Slunce, které je v aspektu se Saturnem a Plutem podpoří zakořenění a regeneraci rostlin.


13.– 14. Května

Dorůstající Luna prochází zemským znamením panny. Zvláště 14. května, kdy tvoří Luna, Slunce, Saturn a Pluto velký zemský trigon je ideálním dnem pro sázení, setí a ošetřování rostlin, které plodí pod zemí, jako brambory, ředkev, ředkvičky, mrkev, petržel. Jejich energie podpoří tvorbu kořene a plody budou mít hodně minerálů. Můžeme přesadit květiny do truhlíků. Rostliny dobře zakoření, Venuše podpoří roznos živin a Mars vyžene energii až do květů. Ideální je sázet v podvečer, kdy se voda stahuje ke kořenům


15.- 16. Května

Dorůstající Luna v tyto dny prochází vzdušným znamením vah, kterým vládne planeta krásy Venuše. Vzdušná energie podporuje péči o květiny a bylinky. Navečer je vhodná doba i pro vysazení hlíz jiřin nebo begonií na venkovní stanoviště. V tyto dny stojí Slunce s Merkurem v zemském znamení býka a jsou propojeny se Saturnem a Plutem v zemském znamení kozoroha. Rostliny budou mít dobrý kořenový systém, který zaručí roznos minerálů a živin.


17.– 18. Května

V tyto dny dorůstající Luna prochází vodním znamením štíra a 18.května ve 23:12 nastane Úplněk. V tyto dny je hodně zemské energie, protože Slunce, Merkur, Venuše a Uran jsou ve znamení býka, Saturn a Pluto jsou ve znamení kozoroha. Pokud chceme hnojit, je při úplňku ve štíru příznivá doba, protože voda se bude s ubývajícím měsícem postupně stahovat ke kořenům. Zrovna tak by byla vhodná doba pro přeházení kompostu nebo starost o jezírko. Pokud posekáte 17. května trávník, poroste pomaleji, ale dobře se zregeneruje a rozroste.


19.– 20. Května

Ubývající Luna bude v tato dny procházet ohnivým znamením střelce. Voda se začíná stahovat ke kořenům a tak je vhodná péče o rostliny, pěstované pro plody. Můžete okopávat jahodníky, rajčata nebo papriky ve skleníku. 20. Května bude Luna přecházet přes Jupiter. Mars je ve spojení s Venuší. Jupiter dodá rostlinkám vitální energii a Luna vlhkost. Mars vyžene energii nahoru. Pokud přesadíte sazeničky rajčat ven, měly by narůst velké a šťavnaté plody. Pouze je třeba sledovat, jestli nebudou ještě přízemní mrazíky. Ty by mohly hrozit v období od 21.- do 24. května, kdy Luna nejprve aspektuje Mars a pak přechází přes Saturn a Pluto v kozorohu.


21.– 23. Května

Ubývající Luna prochází zemským znamením kozoroh a ideální čas pro péči o plodiny, pěstované pro kořeny nebo hlízy. Je vhodné přikopčit brambory, aby jejich mladé lupínky nespálil přízemní mrazík, anebo je můžete i zasázet. Ideální termín je 21. dopoledne, kdy je ještě Slunce s Merkurem ve znamení býka v propojení se Saturnem a Plutem v kozorohu. Je hodně zemské energie, což podpoří tvorbu kořenů. 21. odpoledne vstoupí Slunce s Merkurem do vzdušného znamení blíženců, tak pokud přesadíte hrnkované květiny, dobře zakoření a sluneční energie je vytáhne nahoru.

 

 24.– 25. Května

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře, Slunce s Merkurem jsou ve vzdušném znamení blíženců a tak je ideální čas pro péči o květiny, jejich okopávání nebo přesazení na venkovní stanoviště. Odstraníme lupeny odkvetlých tulipánů nebo zasadíme hlízy begonií nebo jiřin. Zvlášť příznivý termín je 24. Května, kdy je Luna v aspektu se Sluncem a Merkurem. Rostlinky budou vitální a pěkně porostou. Voda se stahuje ke kořenům a po okopání zem přijme lépe vlhkost.


26.- 28. Května

dopoledne vstoupí ubývající Luna do vodního znamení ryb, a jelikož bude ve spojení s Marsem, který je ve vodním znamení raka, je ideální čas pro péči o jezírko, okopávání salátů, nebo špenátu. Trávník posekaný tento den poroste pomaleji, ale bude mít dostatek vláhy, aby nevyschnul. 27. května Luna prochází přes Neptun a rostliny vysazené tento den by mohla napadat plíseň nebo houbové choroby.

TIP

Za listových dnů, když Luna prochází znamením raka, štíra nebo ryb, není vhodné pracovat se včelstvem, včeličky jsou agresivní. Vymetat med rovněž není vhodné, protože je příliš vlhkosti a mohl by kvasit. 


29.– 31. Května

Ubývající Luna v tyto dny prochází ohnivým znamením berana, což jsou dny vhodné pro péči o rostliny pěstované pro plody. V tyto dny okopáváme a přihrnujeme hlínu k rajčatům, pokud jsou zralé jahody, je ideální čas pro sklizeň. Voda je v tyto dny stažená ke kořenům. Pokud ještě nemáte zasazené rajčata, papriky, okurky, tykev, cuketu na venkovní stanoviště, je vhodný termín 30. dopoledne, kdy je Luna v harmonické spojení s Jupiterem a Merkurem. Jupiter v ohnivém střelci dodá sazeničkám vitalitu a Merkur podpoří roznos živin. Plody by mohly být velké a rostliny by mohly dobře prospívat. Je potřeba dost zalévat, protože kořenový systém přijme vodu a dodá ji hned listům, které nezvadnou. Po úplňku až půjde voda nahoru, rostliny pěkně porostou.

TIP!

Při ubývající luně je vhodné zavařování. V tuto dobu klesají šťávy a tak nebudu marmelády plesnivět, šťávy med nebo víno nebudou kvasit.

Duben

20191.Dubna

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. Nabíhá do aspektu s Venuší a Marsem. Dnešní den je voda stažená ke kořenům a to je ideální čas pro ošetřování, prostříhání nebo přesazování květin, keřů, čištění skalky. Pokud zasadíme nebo přesadíme kontejnerové květiny, Slunce v beranu jim dá energii k růstu, zvláště růžím a dalším květinám, které jsou pod vládou berana. Saturn s Plutem v zemském znamení kozoroha podpoří tvorbu kořenů. Luna nabíhá do aspektu s Venuší, přesazené rostliny by měly mít v následujících dnech dostatek živin a vláhy. Květiny budou krásně kvést a vonět. Vlhčí aprílové počasí naznačuje i spojení Merkura s Neptunem v rybách.


2. a 3. Dubna

Ubývající Luna prochází v tyto dny vodním znamením ryb. Tento čas je vhodný pro čištění jezírka nebo vyhrabávání trávníku. Rostliny zasazené v tomto období by mohly být náchylné k plísním a jejich odolnost by nebyla příliš dobrá.

4 a 5. Dubna

Luna prochází ohnivým znamením berana. 5. dubna kolem půl jedenácté dopoledne nastane NOV v beranu. V tyto dny by měla mít země klid a nám by také prospělo zklidnění ohnivých energií.

6.-8. Dubna

Dorůstající Luna prochází zemským znamením býka, což je příznivé pro ošetřování, sázení, setím, přesazování všech plodin, které plodí pod zemí, jako je kořenová zelenina, ředkvičky, cibule, keře, stromky. Rovněž je vhodné sázení květin, které se množí hlízami. 7. dubna je Luna harmonicky spojená s Venuší, což přispěje k dobrému roznosu živin, podpoří roznos mízy květiny zasazené v tento den, budou krásně vonět. 8. dubna je Luna ve spojení se Saturnem a blíží se k planetě Mars. Rostliny, keře nebo stromky zasazené tento den budou mít husté pletivo a po zasazení Mars vyžene živiny nahoru, což podpoří jejich růst

9. a 10. Dubna

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením blíženců. Tyto dny jsou vhodné pro sázení popínavých rostlin, fazolí, hrachu, i popínavých květin. 9. dubna bude Luna přecházet přes Mars a jeho energie vyžene živiny nahoru a podpoří růst. Rostlinky porostou jako o závod.

TIP ! Tyto dny budou včelky hodně vylétávat a nebudou agresivní

11.ráno - 13. Dubna

Dorůstající Luna v tyto dny prochází vodním znamením Raka. Je příznivé období pro sázení, setí a ošetřování rostlin, které pěstujeme pro listy, jako je salát, špenát, zelí, kedlubny (příbuzné se zelím), ale i keře pěstované pro okrasné listy a trávník. 12. dubna bude Luna ve spojení s Venuší, což přispěje k roznosu živin a rostlinky zasazené tento den budou šťavnaté, 13. dubna ráno Luna aspektuje Merkur, což přispěje k růstu zasazených rostlinek. V tyto dny Slunce nabíhá do aspektu s Jupiterem, jejich energie dodá rostlinkám vitalitu a podpoří jejich růst.


13. – 15. Dubna


Dorůstající Luna v tyto dny prochází ohnivým znamením Lva. Slunce je v tyto dny v přesném aspektu s Jupiterem, což dodá rostlinám vitalitu a plody narostou pěkně velké. Je to jeden z nejpříznivějších termínů pro sázení a přesazování, pěstované pro plody. Hlavně ty, co dozrávají v létě, jako jsou rajčata, papriky, jahody, angrešt, rybíz, broskve, meruňky. Pokud zasadíte rostliny 13 dubna navečer, v noci bude Luna tvořit přesný aspekt s Marsem, který vyžene živiny nahoru. Je to vhodný termín pro rostliny, u kterých chcete podpořit vyšší vzrůst. 14. dubna po obědě začne Luna nabíhat do aspektu se Sluncem a Jupiterem, aby v noci vytvořily velký ohnivý trigon, kdy budou energie těchto planet volně proudit. Lepší termín bychom hledali jen těžkoJ. Saturn s Plutem v kozorohu, podpoří kořenový systém.

 

 15 – 17 Dubna

V tyto dny dorůstající Luna prochází zemským znamením panny, je to vhodný termín pro sázení, přesazování a ošetřování rostlin, plodících pod zemí jako jsou ředkvičky, řepa, mrkev, světelný kořen, z květin lilie a letní cibuloviny. Zvláště 16. dubna k večeru, kdy Luna nabíhá do aspektu se Saturnem a Plutem je vhodný termín pro sázení, protože tyto aspekty podpoří tvorbu kořenového systému. Podzemní části rostliny budou mít dostatek minerálů, budou odolné, s dobrou regenerací. Ještě přetrvává aspekt Slunce s Jupiterem, který zajistí dostatek sluneční energie. Při sázení 17. by mohly rostlin vyhnat spíš do natě.    
 


17. – 19. Dubna

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením vah, kterým vládne Venuše. Ta harmonizuje a přináší nám krásu. Proto péče o květiny nám dává takovou radost. Slunce s Jupiterem dodají rostlinkám vitalitu a silný vzrůst. Zvláště 18. dubna kolem 11. hod je ideální čas na sázení nebo setí letniček nebo osazování truhlíků. Zrovna tak bychom mohli zasít hrášek, fazolky, kopr, bylinky. 19. dubna v cca 13:15 hod. nastane úplněk. Tento den není vhodný pro práci na zahradě.

TIP ! Hnojení záhonů třeba roháčkem nebo kompostem je za ubývající Luny ideální, protože se voda stahuje dolů a zem lépe přijme živiny, což podpoří Saturn a Pluto v zemském znamení kozoroha. Staří hospodáři hnojili za úplňku, aby se hnojivo dostávalo do půdy postupně po celé období, kdy Luna ubývá. Neznečistili se tak podzemní vody. 

19.odp.21. Dubna

Ubývající Luna prochází vodním znamením štíra. Znamení štíra podporuje rozpad a následnou regeneraci, proto je vhodné přehazovat kompost, aby se tlející organismy přeměnily na humus, což by bylo vhodné zvláště 20. dubna, kdy je Luna v příznivém aspektu s Neptunem. 21. dubna Luna po ránu bude přecházet Luna nejprve nad Saturnem a potom nad Plutem v kozorohu, což podpoří kořenový systém a dostatek minerálů. Pokud zasadíme sazeničky špenátu nebo salátu, porostou pomaleji a „nevyčápnou“ se. Následný aspekt s Venuší zajistí rostlinám dobrý roznos živin.


21. navečer – 23. Dubna

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením střelce. V tyto dny je vhodná péče o rostliny pěstované pro plody, jako jsou rajčata, papriky, jahody, angrešty, rybíz. Z květin růže. Je dobré prostříhat u keřů odumřelé větvičky a zkrátit konce výhonů. Jahody vyčistit, rajčata nebo papriky okopat. Pozor je potřeba dát 22., kdy prochází Slunce přes Uran a Luna je v aspektu s Marsem. Může být bouřka a následné ochlazení nebo přízemní mrazík. Je proto potřeba přikrýt záhony s mladými rostlinami a zavřít pařeniště nebo skleník.

24. – 26. kolem poledne Dubna

Ubývající Luna prochází zemským znamením kozoroha. Je to vhodný čas pro péči o rostliny plodící pod zemí, nebo je možné sázet kontejnerové sazenice keřů nebo stromků, což by bylo vhodnější až 25., kdy je Luna ve spojení se Saturnem a Plutem v kozorohu. Slunce v býku, které přecházelo přes Uran se mu již vzdaluje. Pořád ještě je potřeba chránit rostlin před možným mrazíkem.

26. kolem poledne – 28. Duben

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře, který je vhodný pro péči o květiny nebo o rostliny, jako je  kopr. Můžeme předsazovat kontejnerové sazenice květin, okopat vzešlé rostlinky na záhonech. Pokud zasadíme sazenice 27. dubna, kdy Luna je v aspektu s Venuší a Merkurem, rostlinky budou mít dobrý roznos živin a květiny budou mít krásné květy. Pokud zasadíme 28. po ránu, rostliny budou mít hodně síly vyhnat nahoru a narostou dost velké, což podpoří spojení Luny s Marsem a následně s Jupiterem.

29.– 30. Dubna

Ubývající Luna prochází vodním znamením ryb. Je vhodná péče o jezírko, vodní rostliny, trávník. Můžeme vyhrabat trávník, vyčistit jezírko. Pokud bychom chtěli sázet třeba vodní rostliny, ideální je termín 29. dubna odpoledne, kdy je Luna ve spojení se Sluncem a Mars s Merkurem. Rostliny by měly být vitální a mít dostatek energie k růstu.


29.-30. Března

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. Nabíhá do aspektu s Venuší a Marsem. Voda je stažená ke kořenům a to je ideální čas pro ošetřování, prostříhání nebo přesazování květin, kvetoucích keřů. Pokud zasadíme nebo přesadíme kontejnerové květiny, Slunce v beranu jim dá energii k růstu, zvláště růžím a dalším květinám, které jsou pod vládou berana. Saturn s Plutem v zemském znamení kozoroha podpoří tvorbu kořenů. 30. března je Luna ve spojení se Sluncem a nabíhá do aspektu s Venuší, přesazené rostliny by měly být vitální a v následujících dnech mít dostatek živin a vláhy. Květiny budou krásně kvést a vonět.

Březen

2019


1. a 2. Března


V tomto bdobí ubývající Luna prochází znamením Kozoroha. Míza je stažená dolů ke kořenům, a proto je ideální čas pro prostříhání dřevin. Zvláště 1., kdy je Luna ve spojení se Saturnem bude pro rostliny řez méně bolestivý a míza rychle zaschne, protože obsahuje míň vody.


3. - 5. Března

V tyto dny prochází ubývající Luna vzdušným znamením vodnáře. Voda je stažená ke kořenům a pokud přesadíte nějaké jarní květiny, zvláště 3.3., odvděčí se vám krásnými květy, protože je Luna ve spojení s Venuší, která roznese živiny a podpoří krásu květů. Kořeny mají dostatek vody a tak dobře zakoření. Ve dnech vodnáře za ubývající Luny je vhodný čas pro prostříhání keřů a růží.


TIP!

Při práci se včelami je nejlépe využít květových dnů, kdy včely více vylétávají a nejsou tak agresivní ( květové dny jsou tehdy, když Luna prochází vzdušným znamením vodnáře, blíženců nebo vah). Pokud Luna prochází znamením berana budou včelky agresivnější, pokud prochází znamením býka nebo kozoroha budou spíš pracovat v úlu a hájit svoje domovy.


6. -7 Března

Tyto dny prochází Luna znamením ryb. Ve středu 6., pár minut po 18. hodině nastává nov. Zahradu je lepší nechat v klidu odpočívat. Pro nás bude vhodný čas na klidné rozjímání. Může spadnout i nějaká vláha.


8. a 9. Března

Tyto dny prochází dorůstající luna znamením berana. Zvláště 8. je vhodný den  pro setí semínek rajčat nebo paprik nebo vyčištění jahod. Luna ve spojení s Venuší podpoří dobrý roznos živin, Slunce s Neptunem zajistí dostatek vlhkosti a jejich spojení s Marsem vyžene živiny nahoru, Saturn s Plutem v kozorohu podpoří tvorbu kořenového systému .


10.a 11. Března

Dorůstající Luna prochází zemským znamením býka. Zvláště 11., je vhodný den pro sázení cibulky, česneku, setí mrkve nebo kořenové zeleniny. Její  spojení s Marsem, Sluncem a Satrunem dodá rostlinkám energii, aby z nich vyrostly silné a odolné rostliny. Je vhodné i přesazování, kdy zemská energie Saturnu v kozorohu podpoří tvorbu kořenů.


12.- 14. Března

Dorůstajíc Luna prochází vzdušným znamením blíženců. Tyto dny není vhodné zalévat pokojové květiny, protože zem nepřijímá vodu. Spíš je vhodný termín pro hrabání zahrady a drobných oprav nebo natírání zahradních konstrukcí.


15.- 16 Března

Dorůstající Luna prochází vodním znamením raka. Zvláště 16. je ideální den pro přesazování květin ozdobných listem, setí či sázení salátů, péči o jezírko. Zvláště 16. podpoří spojení Luny se Sluncem vitalitu a odolnost rostlin, Mars vyžene nahoru energii a dodá rostlinám sílu, Merkur podpoří růst a roznos živin. 


17. - 18. Března

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením lva. Navečer 18. je ideální pro setí nebo přesazování rajčat a paprik. Pokud zasadíte ovocné stromky, jejich plody budou velké a štavnaté, což podpoří spojení Luny s Jupiterem. Díky spojení planet Mars, Saturn a Pluto by měly mít ostliny silný kořenový systém, dobrý růst a měly by být odolné.   


19. a 20. Března

Luna prochází zemským znamením panny. 20. března spolu s Marsem v býku a Saturnem s Plutem v kozorohu utvoří velký zemský trigon, kdy zemská energie podpoří tvorbu kořenového systému, rostliny dobře zakoření, budou odolné, vitální a dřeviny budou mít hustá pletiva. Tyto dny jsou vhodné pro sázení kořenové zeleniny, přesazování květin a k sázení stromků.


21. - 22. Března

21. ve 3:45 nastne úplněk. Luna vstoupí do znamení vah. Tyto dny necháme zahradu odpočívat.


23. - 25. Března

Ubývající Luna v tyto dny prochází vodním znamením štíra. Voda klesá dolů a půda ji dobře přijímá. Je vhodný čas na přehazování kompostu, čištění a hnojení, doplnění kompostu na záhonech, čištění cestiček, postřik proti škůdcům.

26. - 27. Března

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením střelce. Zvláště 25. a 27. je vhodné přesazování sazeniček rajčat, paprik (pouze ve skleníku) a vyčistit jahody od listů, poškozených mrazem. 25. je Luna je ve spojení se Sluncem, rostliny budou vitální, Mars v býku ve spojení se Saturnem a Plutem v kozorohu podpoří jejich růst a kořenový systém. 27.je Luna ve spojení s Jupiterem a Venuši, což podpoří roznos energie a dobrou vitalitu. Můžeme se těšit na velké, šťavnaté a sladké plody.


28 - 29. Března

Ubývající Luna prochází zemským znamením kozoroha. 29. je vhodný termín pro setí ředkviček, přesazování hrnkovaných sazenic. Voda je stažená dolů a je  vhodný čas prostříhat keře, zkrátit výhony růží. Tento den je Luna ve spojení se Saturnem a Plutem, což podpoří kořenový systém a Mars dodá energii k růstu.

TIP

Pokud na větvičkách keřů nebo růží objevíte černé tečky, jsou to přezimující mšice a je nutné tyto větvičky odstřihnout a spálit. 

 

PRO ZDRAVÍ

                    


Ginkgo biloba


(jinan dvoulaločný)

Výtažek z listů se používá  jako tinktura ve směsi s etanolem. Účinné látky se vyextrahuí pouze v alkoholu a ve formě čajů tedy funguje o poznání méně. Účinné látky zvyšují cirkulaci krve v mozku, pomáhá při mozkové nedostatečnosti, migréně, závratích, poruchách paměti, ale i při Alzheimerovi nemoci, glaukomu (zelený zákal). Výtažek ze semen se používá pro podporu kardiovaskulárního systému

Lněné semínko


Lněné semínko v sobě má řadu enzymů, karotenu, vitamin E, provitamin A, slizové látky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Svým ochranným filtrem chrání žaludeční a střevní sliznici, pomáhá i při zácpě.Lignany mají kladné účinky na rozmanité hormony a mohou asistovat v boji proti bakteriím, virům, plísním a pomáhají bojovat s rakovinným bujením.

Použití

nejčatěji používám lněné semínko mlété do jogurtu nebo do ovesné kaše. Díky pravidelné konzumaci mám ověřeno, že úsloví pocházející asi z v Číny "měkké a hladké  "

Detoxikace


Pokud chceme zahájit nějakou očistnou kůru, měli bychom začít hned při úplňku. Po úpňku začínají energie klesat a organismus má tendenci k čištění. Tělo se více zbavuje vody a s ní se odplavují i toxiny z těla.

Ovesné vločky

jsou zdroj sacharidů, vitamínů, vlákniny. Jelikož mají nízký glykemický index, zasytí nás na dlouhu dobu a udržují vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Nelítá nám energie.

Kaše se nemusí dělat jenom na sladko. Je možná příprava i na slano. Ovesné vločky s mlékem nebo s vodou a špetkou soli nechám cca 20 min. pomalu zahřívat a pak dodělám na vyšší teplotě. Umelu lžící lněného semínka a zamíchám do kaše. Dám na talíře a posypu usekanými sušenými rajčaty, šunkou a  pažitkou.

Ovesné vdolečky                    O víkendu, když máme víc času na snídani, si je můžeme připravit:                             vločky (cca 1 hrnek) necháme nabobtnat tak 20 minut s mlékem a špetkou soli aby z nich byla hustší kaše. Mezitím si utřu lžičku másla a cukru s jedním žloutkem a zamíchám do kaše. Z bílku udělám sníh a ten jemně vmíchám do kaše. Smažím lívanečky do zlatova, potřu džemem a ozdobím jogurtem. Chutnají výtečně :-). 

Fazolky

 

                                                  které si vypěstujeme na zahrádce jsou výtečným oživením  fantasie "co k večeři". Mají nízkou kalorickou hodnotu, obsahují vlákninu, vitamíny K, A, C a hlavně mangan. Jou prostě na "všechno".

Recept: Nakrájené fazolové lusky nejčastěji podusím se slaninou nebo se švardsvaldskou šunkou, přidám česnek a s bramborem nebo rýží chutnají výtečně. Pokud je podávám s bramborem, ozdobím ještě oříškem lučiny. Během 20 minut je večeře hotová.

Recept na polévku, kterou jsme baštili jako malé. Nakrájené fazolky podusíme na másle, zahustíme zakysanou smetanou, přisolíme a polévka je na světě.

Špenát

                                                je výtečný zdroj vytamínů        a kyseliny listové 

Pokud zasejete na jaře špenát, jeho lupeny je možno využívat do různých salátů, ale třeba jenom na chleba, namazaný lučinou. Lupeny trhám podle potřeby třeba ráno k snídani. Jelikož průběžně dorůstají, máte zdroj výborné listové zeleniny až do další sklizně špenátu, zaseté někdy v polovině června. Zimní odrůda špenátu se seje na podzim. Brzy na jeřa je možné sklízet první listy. 

Recept na špenátový dressing:                                                                                                                         Do Do litrové misky natrhám listy špenátu, které nasekám na menší kousky. V hmoždíři utřu nadrobno nasekanou nať cibulky a česneku se lžičkou olivového oleje a špetkou soli. Do této směsi přidám cca 300ml bílého jogurtu a smíchám se špenátem. Vychlazené chutná výborně. 

Recept na palačinky se špenátem:

nadrobno nakrájený špek krátce orestuju a přidám nakrájený špenát. Podusím tak 5-8 minut. Mezitím na prkýnku utřu česnek a nechám ho chvíli na vzduchu  zoxidovat. Pak ho přidám ke špenátu, krátce podusím, přisolím a podle potřeby zapráším troškou celozrnné mouky. Naplněné palačinky chutnají k večeři  báječně.

Česnek


Nejvíc vitamínu je potřeba brzo na jaře. Proto vždycky na podzim, když sázím česnek, zasadím i malé pacibulky, které si uskladním z květů paličáku. Brzy z jara vyraší a používám jejich nať na ochucení salátů, ale i do dušené zeleniny. Jejich chuť je jemná a není tak ostrá.

Cibule


Na podzim sázím několik cibulek zimní odrůdy cibule. Brzy na jaře vyraší a mám ji k dispozici čerstvou a voňavou.