Zahradnický kalendář


Obvykle se pro zahradnické práce, ať už jde o výsadbu, výsev nebo třeba sekání trávníku a prořezávání stromů, používají pouze fáze Luny. Pokud se zabýváme astrologií hlouběji, je možné zpřesnit tyto termíny s ohledem na postavení Slunce a dalších planet a hlavně jejich vzájemného propojení. Tak sice máme trochu zúžený výběr termínů, ale výsledek stojí za to. Proto se snažím doporučit vhodné termíny v mém zahradnickém kalendáři nejen podle fází Luny, ale i podle postavení dalších planet.

Březen

2019


1. a 2. Března


V tomto bdobí ubývající Luna prochází znamením Kozoroha. Míza je stažená dolů ke kořenům, a proto je ideální čas pro prostříhání dřevin. Zvláště 1., kdy je Luna ve spojení se Saturnem bude pro rostliny řez méně bolestivý a míza rychle zaschne, protože obsahuje míň vody.


3. - 5. Března

V tyto dny prochází ubývající Luna vzdušným znamením vodnáře. Voda je stažená ke kořenům a pokud přesadíte nějaké jarní květiny, zvláště 3.3., odvděčí se vám krásnými květy, protože je Luna ve spojení s Venuší, která roznese živiny a podpoří krásu květů. Kořeny mají dostatek vody a tak dobře zakoření. Ve dnech vodnáře za ubývající Luny je vhodný čas pro prostříhání keřů a růží.


TIP!

Při práci se včelami je nejlépe využít květových dnů, kdy včely více vylétávají a nejsou tak agresivní ( květové dny jsou tehdy, když Luna prochází vzdušným znamením vodnáře, blíženců nebo vah). Pokud Luna prochází znamením berana budou včelky agresivnější, pokud prochází znamením býka nebo kozoroha budou spíš pracovat v úlu a hájit svoje domovy.


6. -7 Března

Tyto dny prochází Luna znamením ryb. Ve středu 6., pár minut po 18. hodině nastává nov. Zahradu je lepší nechat v klidu odpočívat. Pro nás bude vhodný čas na klidné rozjímání. Může spadnout i nějaká vláha.


8. a 9. Března

Tyto dny prochází dorůstající luna znamením berana. Zvláště 8. je vhodný den  pro setí semínek rajčat nebo paprik nebo vyčištění jahod. Luna ve spojení s Venuší podpoří dobrý roznos živin, Slunce s Neptunem zajistí dostatek vlhkosti a jejich spojení s Marsem vyžene živiny nahoru, Saturn s Plutem v kozorohu podpoří tvorbu kořenového systému .


10.a 11. Března

Dorůstající Luna prochází zemským znamením býka. Zvláště 11., je vhodný den pro sázení cibulky, česneku, setí mrkve nebo kořenové zeleniny. Její  spojení s Marsem, Sluncem a Satrunem dodá rostlinkám energii, aby z nich vyrostly silné a odolné rostliny. Je vhodné i přesazování, kdy zemská energie Saturnu v kozorohu podpoří tvorbu kořenů.


12.- 14. Března

Dorůstajíc Luna prochází vzdušným znamením blíženců. Tyto dny není vhodné zalévat pokojové květiny, protože zem nepřijímá vodu. Spíš je vhodný termín pro hrabání zahrady a drobných oprav nebo natírání zahradních konstrukcí.


15.- 16 Března

Dorůstající Luna prochází vodním znamením raka. Zvláště 16. je ideální den pro přesazování květin ozdobných listem, setí či sázení salátů, péči o jezírko. Zvláště 16. podpoří spojení Luny se Sluncem vitalitu a odolnost rostlin, Mars vyžene nahoru energii a dodá rostlinám sílu, Merkur podpoří růst a roznos živin. 


17. - 18. Března

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením lva. Navečer 18. je ideální pro setí nebo přesazování rajčat a paprik. Pokud zasadíte ovocné stromky, jejich plody budou velké a štavnaté, což podpoří spojení Luny s Jupiterem. Díky spojení planet Mars, Saturn a Pluto by měly mít ostliny silný kořenový systém, dobrý růst a měly by být odolné.   


19. a 20. Března

Luna prochází zemským znamením panny. 20. března spolu s Marsem v býku a Saturnem s Plutem v kozorohu utvoří velký zemský trigon, kdy zemská energie podpoří tvorbu kořenového systému, rostliny dobře zakoření, budou odolné, vitální a dřeviny budou mít hustá pletiva. Tyto dny jsou vhodné pro sázení kořenové zeleniny, přesazování květin a k sázení stromků.


21. - 22. Března

21. ve 3:45 nastne úplněk. Luna vstoupí do znamení vah. Tyto dny necháme zahradu odpočívat.


23. - 25. Března

Ubývající Luna v tyto dny prochází vodním znamením štíra. Voda klesá dolů a půda ji dobře přijímá. Je vhodný čas na přehazování kompostu, čištění a hnojení, doplnění kompostu na záhonech, čištění cestiček, postřik proti škůdcům.

26. - 27. Března

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením střelce. Zvláště 25. a 27. je vhodné přesazování sazeniček rajčat, paprik (pouze ve skleníku) a vyčistit jahody od listů, poškozených mrazem. 25. je Luna je ve spojení se Sluncem, rostliny budou vitální, Mars v býku ve spojení se Saturnem a Plutem v kozorohu podpoří jejich růst a kořenový systém. 27.je Luna ve spojení s Jupiterem a Venuši, což podpoří roznos energie a dobrou vitalitu. Můžeme se těšit na velké, šťavnaté a sladké plody.


28 - 29. Března

Ubývající Luna prochází zemským znamením kozoroha. 29. je vhodný termín pro setí ředkviček, přesazování hrnkovaných sazenic. Voda je stažená dolů a je  vhodný čas prostříhat keře, zkrátit výhony růží. Tento den je Luna ve spojení se Saturnem a Plutem, což podpoří kořenový systém a Mars dodá energii k růstu.

TIP

Pokud na větvičkách keřů nebo růží objevíte černé tečky, jsou to přezimující mšice a je nutné tyto větvičky odstřihnout a spálit. 

 

PRO ZDRAVÍ

                    


Lněné semínko


Lněné semínko v sobě má řadu enzymů, karotenu, vitamin E, provitamin A, slizové látky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Svým ochranným filtrem chrání žaludeční a střevní sliznici, pomáhá i při zácpě.Lignany mají kladné účinky na rozmanité hormony a mohou asistovat v boji proti bakteriím, virům, plísním a pomáhají bojovat s rakovinným bujením.

Použití

nejčatěji používám lněné semínko mlété do jogurtu nebo do ovesné kaše. Díky pravidelné konzumaci mám ověřeno, že úsloví pocházející asi z v Číny "měkké a hladké  "

Detoxikace


Pokud chceme zahájit nějakou očistnou kůru, měli bychom začít hned při úplňku. Po úpňku začínají energie klesat a organismus má tendenci k čištění. Tělo se více zbavuje vody a s ní se odplavují i toxiny z těla.

Ovesné vločky

jsou zdroj sacharidů, vitamínů, vlákniny. Jelikož mají nízký glykemický index, zasytí nás na dlouhu dobu a udržují vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Nelítá nám energie.

Kaše se nemusí dělat jenom na sladko. Je možná příprava i na slano. Ovesné vločky s mlékem nebo s vodou a špetkou soli nechám cca 20 min. pomalu zahřívat a pak dodělám na vyšší teplotě. Umelu lžící lněného semínka a zamíchám do kaše. Dám na talíře a posypu usekanými sušenými rajčaty, šunkou a  pažitkou.

Ovesné vdolečky                    O víkendu, když máme víc času na snídani, si je můžeme připravit:                             vločky (cca 1 hrnek) necháme nabobtnat tak 20 minut s mlékem a špetkou soli aby z nich byla hustší kaše. Mezitím si utřu lžičku másla a cukru s jedním žloutkem a zamíchám do kaše. Z bílku udělám sníh a ten jemně vmíchám do kaše. Smažím lívanečky do zlatova, potřu džemem a ozdobím jogurtem. Chutnají výtečně :-). 

Fazolky

 

                                                  které si vypěstujeme na zahrádce jsou výtečným oživením  fantasie "co k večeři". Mají nízkou kalorickou hodnotu, obsahují vlákninu, vitamíny K, A, C a hlavně mangan. Jou prostě na "všechno".

Recept: Nakrájené fazolové lusky nejčastěji podusím se slaninou nebo se švardsvaldskou šunkou, přidám česnek a s bramborem nebo rýží chutnají výtečně. Pokud je podávám s bramborem, ozdobím ještě oříškem lučiny. Během 20 minut je večeře hotová.

Recept na polévku, kterou jsme baštili jako malé. Nakrájené fazolky podusíme na másle, zahustíme zakysanou smetanou, přisolíme a polévka je na světě.

Špenát

                                                je výtečný zdroj vytamínů        a kyseliny listové 

Pokud zasejete na jaře špenát, jeho lupeny je možno využívat do různých salátů, ale třeba jenom na chleba, namazaný lučinou. Lupeny trhám podle potřeby třeba ráno k snídani. Jelikož průběžně dorůstají, máte zdroj výborné listové zeleniny až do další sklizně špenátu, zaseté někdy v polovině června. Zimní odrůda špenátu se seje na podzim. Brzy na jeřa je možné sklízet první listy. 

Recept na špenátový dressing:                                                                                                                         Do Do litrové misky natrhám listy špenátu, které nasekám na menší kousky. V hmoždíři utřu nadrobno nasekanou nať cibulky a česneku se lžičkou olivového oleje a špetkou soli. Do této směsi přidám cca 300ml bílého jogurtu a smíchám se špenátem. Vychlazené chutná výborně. 

Recept na palačinky se špenátem:

nadrobno nakrájený špek krátce orestuju a přidám nakrájený špenát. Podusím tak 5-8 minut. Mezitím na prkýnku utřu česnek a nechám ho chvíli na vzduchu  zoxidovat. Pak ho přidám ke špenátu, krátce podusím, přisolím a podle potřeby zapráším troškou celozrnné mouky. Naplněné palačinky chutnají k večeři  báječně.

Česnek


Nejvíc vitamínu je potřeba brzo na jaře. Proto vždycky na podzim, když sázím česnek, zasadím i malé pacibulky, které si uskladním z květů paličáku. Brzy z jara vyraší a používám jejich nať na ochucení salátů, ale i do dušené zeleniny. Jejich chuť je jemná a není tak ostrá.

Cibule


Na podzim sázím několik cibulek zimní odrůdy cibule. Brzy na jaře vyraší a mám ji k dispozici čerstvou a voňavou.