Zahradnický kalendář


Obvykle se pro zahradnické práce, ať už jde o výsadbu, výsev nebo třeba sekání trávníku a prořezávání stromů, používají pouze fáze Luny. Pokud se zabýváme astrologií hlouběji, je možné zpřesnit tyto termíny s ohledem na postavení Slunce a dalších planet a hlavně jejich vzájemného propojení. Tak sice máme trochu zúžený výběr termínů, ale výsledek stojí za to. Proto se snažím doporučit vhodné termíny v mém zahradnickém kalendáři nejen podle fází Luny, ale i podle postavení dalších planet.

Říjen 2018


 

V měsíci říjnu se s ubývajícím slunečním svitem mění barvy listí do zlatočervené a dozrálé ovoce láká k nakousnutí. Můžeme si tak vychutnat krásu přírody všemi smysly. Zbývá dokončit práce na zahradě a připravit jí na zimu. A po práci nastává posvícenská oslava.

 

1.října

tento den stojí ubývající Luna ve znamení blíženců. Tento den je dobré využít pro odstraňování zaschlých nebo mrazem poškozených výhonů popínavých rostlin a fazolí.

2.a 3.října

V tyto dny ubývající Luna prochází vodním znamením raka. Je proto vhodná péče o rostliny, pěstované pro listy, okrasné keře nebo trávník. Pokud posečete trávník, poroste pomalu. Zrovna tak je vhodné okopat malé rostlinky špenátu nebo polníčku. Zálivka keřů a dřevin podpoří jejich odolnost proti uschnutí.

4.a 5. října

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením Lva. Je vhodná péče o rostliny, pěstované pro plody. Pokud máte na zahradě ještě dýně, je vhodný termín pro jejich sklizeň a uskladnění.

6.a 7. října

Ubývající Luna prochází zemským znamením panny. V tyto dny a zvláště 6. dopoledne je Luna v harmonickém spojení s planetou Saturn. Pokud v tyto dny zasadíte nebo přesadíte keře či stromky bude podpořeno jejich dobré zakořenění a harmonické spojení Slunce s Marsem zajistí roznos živin do celé rostliny. Tyto dny jsou optimální i pro sběr brambor, mrkve a všech rostlin, plodících pod zemí. Rovněž je vhodný termín pro zrytí záhonů, zakládání kompostu a práci se zemí

8.října

Ubývající Luna stojí ve znamení vah. Tento den je vhodné využít pro péči o květiny, odstraňování suchých květů, uschlé výhony hortenzií uříznout až u země. Je ideální čas pro nakopčení země u kořenů růží nebo přikrytí chvojím či mulčem.

9.října

Tento den ve 4.05 hodin nastane novoluní ve znamení vah. Dneska i zítra dopřejme zahradě klid a raději se projděme v přírodě a zkusme objevovat její utajenou podzimní krásu.

11.říjen

Dneska stojí dorůstající Luna ve vodním znamení štíra. Pokud jste ještě nevyčistily zahradní jezírko, je ideální čas. Pokud posečete trávník, stihne ještě dorůst a mulč jako přírodní hnojivo se do zimy rozpadne.

12.,13. a 14. října

V tyto dny prochází dorůstající Luna ohnivým znamením střelce. Je proto vhodná péče o rostliny, pěstované pro plody. Ovoce, sklízené v tyto dny bude sladké a šťavnaté. Zvláště 14. brzy po ránu, kdy tvoří Luna harmonický aspekt se Sluncem je příznivý den pro sázení rybízu a angreštu. Planety v zemských znameních v tuto dobu podpoří i dobré zakořenění.  

15.a 16. října

 Dorůstající Luna prochází zemským znamením kozoroha. Tyto dny jsou vhodné pro práci se zemí, a pokud zasadíte 14. po ránu macešky nebo keříkové růže, dobře zakoření a Slunce ve vahách jim dodá krásu a vitalitu.

17.18.a19.října

Dorůstající Luna prochází znamením vodnáře. V tyto dny je vhodné období pro ošetřování nebo výsadbu květin. Zvláště 18., kdy Luna tvoří harmonický aspekt se Sluncem je velmi příznivý. Růže, zasazené 19. Října okolo 7 hodiny ranní dobře zakoření a harmonické propojení Luny se Sluncem ve vahách dodá rostlinám vitalitu a krásné květy,

 

20.a 21.října

Dorůstající Luna prochází vodním znamením ryb. Tyto dny jsou vhodné pro péči o listové rostliny nebo o trávník. Posekaný trávník ještě doroste a nabere vláhu.


22. a 23. října

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením berana. Je vhodné období pro práci na zahradě a péči o rostliny, pěstované pro plody. Zvláště ovoce sklízené v tyto dny budou sladké a šťavnaté.

24.října

Dneska v 18:44 hodin nastane úplněk. Luna stojí ve znamení býka a Slunce ve znamení štíra. Staří hospodáři hnojili při úplňku, kdy země ještě vydechuje a neznečistí se tak spodní vody, ale v následujícím období při ubývající luně se voda stahuje dolů a hnojivo se postupně vstřebá do půdy. 


25.a 26. října

Ubývající Luna prochází zemským znamením býka, které podporuje práci se zemí. Pokud sklízíme kořenovou zeleninu, brambory, křen nebo třeba světelný kořen budou šťavnaté, protože se voda stahuje ke kořenům. Tyto dny jsou vhodné i pro zakládání nebo přehazování kompostu, rytí záhonů, hrabání listí.  26. odpoledne je vodný termín pro  sázení živého plotu, česneku, cibulek tulipánů, setí mrkve nebo  přesazování dřevin. Hlízy jiřin vyjmeme ze země a uložíme do sklepa. Rostliny citlivé na mráz přikryjeme chvojím nebo mulčem.

27.a 28. října

Ubývající Luna prochází v tyto dny vzdušným znamením blíženců. Je ideální čas pro shrabání spadaného listí a ošetření popínavých rostlin. Před zimou můžeme nátěrem ošetřit pergolu.  

TIP !
Krouhat a nakládat zelí je nejlepší za květových dnů a ubývající Luny, nejlépe když Luna prochází znamením blíženců. Zelí bude krásně vonět a nebude kvasit příliš rychle.


29.a 30. října

V tyto dny bude ubývající Luna procházet vodním znamením raka. Tento termín je možné ještě posekat trávu a použít při tom i mulčování. Voda se stahuje ke kořenům a využijí se dobře živiny. Také je vhodný čas k čištění jezírek od spadaného listí. Je dobře zalévat dřeviny a keře, aby měly dostatek vlhkosti na zimu a nezmrzly.

31.října

Tento den vstoupí ubývající Luna do znamení lva, proto je ideální čas po ránu sklidit jablka, hrušky nebo švestky. Pokud je chcete sušit nebo zavařovat, nebudou napadeny plísní.

Září 2018


 

Měsíc září je neodmyslitelně spojen se sklizní plodů naší práce. Jsou s ním spojeny i dožínky, vinobraní a další oslavy, které se konaly jako poděkování matce zemi za dary, které nám dala ve formě úrody. V astrologii jsou první dvě dekády měsíce ve znamení Panny, která se starala, aby všechna úroda byla uložena na zimu a nic nepřišlo na zmar. Planeta Merkur, která je vládcem znamení panny je o pohybu, proto na rčení "vítr fouká do strnišť" asi něco bude. Poslední dekáda je ve znamení vah kterým vládne planeta Venuše, proto se v tomto období hezké počasí s jasnými dny, tzv. "babí léto". 

1.  září

Ubývající Luna stojí v zemském znamení býka a spolu se Sluncem ve znamení panny a spolu s dalšími planetami v zemských znameních podporuje práci ze zemí. Pokud bychom dneska v podvečer zasadily rostliny nebo keře, předpěstované v kontejnerech, dobře by zakořenily a mohly by tak rychle zásobovat živinami stonky a listy. Harmonické propojení Luny s planetou Pluto by podpořilo jejich odolnost a regeneraci. Dřevnaté části keřů budou odolné s hustým pletivem, díky propojení Slunce a Saturna. K večeru je dobré využít tyto energie i pro sázení podzimní cibulky nebo cibulových květin (narcisky). Pokud nestihneme všechno navečer, tak druhý den po ránu je ještě čas všechno dohnat.

2.září

Dnešního dne vstoupí kolem poledne Luna do znamení Blíženců. Za ubývající Luny je optimální sbírat semínka nebo bylinky na sušení. Těsně před polednem budou již zbaveny ranní vlhkosti, ale uchovají si svoje esenciální oleje a vůni, což podpoří i harmonické spojení Venuše s Merkurem. Spojením Luny s Marsem dá semínkám sílu, aby po zasetí dobře vzešly. 


TIP!

Při práci se včelami je nejlépe využít květových dnů, kdy včely více vylétávají a nejsou tak agresivní.


5.září

Dnešního dne stojí ubývající Luna ve vodním znamení raka a je harmonicky propojená se Sluncem v panně a Neptunem ve znamení ryb. Země, dneska přijímá vodu a zrovna tak je vhodná péče o rostliny, pěstované pro listy. Trávník, posekaný dnešního dne nevyroste příliš rychle. Zálivku dnešního dne přijme země i rostli s povděkem. Hlavně dřeviny a keře potřebují doplnit vlhkost před zimou.


6.září

Tento den stojí ubývající Luna ve vodním znamení raka. Dnešní den je vhodný pro ošetřování rostlin, pěstovaných pro list. Dnešní konstelace jsou poněkud napjaté a spíše to vypadá na bouřku, po které se může trochu ochladit. V příštích dnech by déšť mohl zkropit zahradu a ta ráda přijme vodu. Tento den by byl vhodný pro stříhání a tvarování živých plotů.


7.a 8. Září

Ubývající Luna tyto dny prochází znamením lva. Plodové dny jsou vhodné pro sklízení nebo ošetřování rostlin, pěstovaných pro plody nebo semena. Zdá se, že by mohlo být trochu pod mrakem a během jednoho až dvou dnů déšť, protože Slunce nabíhá do opozice s Neptunem a to by mohlo podpořit vznik plísní nebo hniloby. Možná by tedy bylo vhodné sklidit dozrálé plody,  rostliny prosvětlit a vyčistit od suchých nebo zahnilých listů, ve skleníku větrat

9.září 

19.34 minut nastane NOV ve znamení panny. Tento den je vhodné zahradu nechat v klidu odpočívat, ostatně i pro nás je den vhodný spíše ke klidu. Počasí tomu bude také odpovídat, mohlo by být spíše pod mrakem nebo déšť, protože Luna se Sluncem jsou v opozici proti vlhké planetě Neptun.


10.září

Nový měsíc spolu s ostatními planetami podpoří nové projekty a plány. Příznivé konstelace nás možná vyženou na zahradu něco dělat. Dorůstající Luna a Slunce jsou ve znamení panny, což je pro drobné práce na zahradě jako stvořené. Možná bychom spíš mohli roztřídit semínka, cibulky, něco natřít a opravit nebo naplánovat práce v dalších 14 dnech, kdy bude Luna dorůstat, což je vhodná doba pro podzimní výsev a výsadbu.


11.září

Dorůstající Luna stojí ve vzdušném znamení vah, což podporuje péči o rostliny, pěstované pro květ. Předpěstované dvouletky, vysazené tento den budou mít příští rok krásné a voňavé květy a díky příznivým energiím Slunce, Pluta a Jupitera budou odolné a mít vyšší vzrůst.


13.a 14. září

Tyto dny prochází dorůstající Luna vodním znamení štíra. Listové dny jsou vhodné pro péči o listové rostliny, ale taky podporuje jejich regeneraci. Trávník, posekaný a vyhrabaný se v tyto dny před zimou zregeneruje, což podpoří i příznivé konstelace mezi planetami Slunce, Jupiter a Pluto, provázané na Lunu. Dneska je vhodné zaset špenát a kozlíček polníček pro přezimování. Pokud chceme dodat půdě živiny, zasejeme semínka zeleného hnojení, které na jaře posekáme a zaryjeme.


15.- 16. září

Dorůstající Luna prochází znamením střelce. Tyto dny jsou vhodné pro sázení a ošetřování rostlin, pěstovaných pro plody. Švestky, rajčata a ovoce sklizené pro krátkodobou spotřebu budou dlouho čerstvé.


17.18.19 září

Dorůstající Luna tyto dny prochází zemským znamením kozoroha. Tyto dny jsou obzvlášť silné zemské energie a tak práce na zahradě nám půjde od ruky. Zvláště 19. bude Luna harmonicky propojená se Sluncem.


22.23.24 září

Dorůstající Luna prochází vodním znamením ryb. Proto by byla vhodná péče o vodní rostliny v jezírku a vůbec práce spojená se zemí a vodou, což podporují i energie Slunce a Merkura v zemském znamení panny. Pokud budete sázet nebo přesazovat listové rostliny, zemské energie podpoří jejich zakořenění a Mars vyžene svojí energií živiny nahoru.


 

25.září

Dneska ve 4:52 nastane úplněk ve znamení berana. Tento den není vhodný pro práci na zahradě. Je potřeba dopřát zemi i sobě odpočinek a v předvečer úplňku přikrýt choulostivé rostliny, protože planeta Saturn v aspektu na Slunce, Merkura a Lunu přinese citelné ochlazení.


26.a 27. září

V tyto dny prochází ubývající Luna ohnivým znamením berana, což podpoří technické práce na zahradě. Silný vítr, který byl způsoben vyrovnáváním teplot v atmosféře „vyčistil“ zahradu. Prověřil všechny nahnilé nebo poškozené větve, nábytek nebo oplocení. Takže je zapotřebí vyhnout rukávy a pracovat.


28. a 29. září

Ubývající Luna bude procházet zemským znamením býka, což může přinést chladná rána a přízemní mlhy. V tyto dny a zvláště 29., kdy bude Luna propojená s Plutem, je vhodný pro sázení keřů nebo stromků. Zemské energie podpoří jejich zakořenění, Pluto a Mars podpoří roznos živin. Měly by tak vyrůst odolné a krásné rostliny. Tento den je vhodný i pro sázení cibulek tulipánů


30.září

Dnešního dne tvoří ubývající Luna harmonický trigon se Sluncem a Marsem ve vzdušných znameních. Dnešního dne by Vám tyto energie mohly dát inspiraci k nějakému vylepšení zahrádky. Ošetření či zasazení popínavých rostlin a taky natření plotu nebo pergoly může vylepšit krásný vzhled Vaší zahrádky.

 

 


Srpen 2018


 

Měsíc srpen je spojený se sluncem, dobou zrání, žněmi a letní pohodou. V tuto dobu vrcholí léto a evokuje to v nás chuť ležet na sluníčku a "dobíjet baterky" . Letos se zdá, že čeho je moc toho je příliš :-). Stagnační aspekty, které se sešly letos v srpnu nám dávají pocit, že se snad zastavil čas. Energie moc neproudí a tak rostiny na zahrádce soustředí všechny síly k tomu, aby přežily horko a sucho. Luna občas na den dva rozhýbá energie, ale pak se vše zase vrátí do starých kolejí. Je to ale dobrý čas pro to, abychom sklízeli a zpracovali plody své práce a taky měli čas k zastavení a připravě na období, kdy se zase rozběhne Merur, který má na starosti pohyb. Okolo 22. srpna by měl zase nabrat rychlost a najednou nebudeme stíhat. Bylo by dobré zvážit, jestli v období stagnace a horka sázet do vyprahlé půdy, i když fáze Luny by tomu odpovídaly. V kalendáři uvádím, k čemu je daný termín vhodný, ale je potřeba brát v potaz i momentální podmínky než se rozhodneme něco sázet.  

2.8.

Ubývající Luna stojí v ohnivém znamení berana a Slunce ve Lvu. Je to ideální období pro sklízení a ošetřování rostlin, pěstovaných pro plody. Za klesající Luny se šťávy stahují do kořenů, a proto je ideální sklízet plody, které chcete zavařovat nebo sušit. Dále je vhodné prořezávat třešně, prosvětlit rybíz, odstranit odplozené výhony maliníku, vyštipovat rajčata. Jahody po sklizni přihnojíme a odstraníme výhony.


5.8.

Ubývající Luna stojí ve znamení Býka. Je vhodné období pro ošetřování a sklízení rostlin, které plodí pod zemí. Tento den je vhodný pro nakopčení brambor. V tuto dobu země přijímá vodu, proto se zálivka dostane lépe ke kořenům. Pokud chceme sklízet na podzim černý kořen, ředkev nebo mrkev, této den vyséváme jejich semínka.


6.8.

Ubývající Luna stojí ve znamení blíženců a Slunce ve znamení lva. Tento den je vhodný pro sklízení bylinek na sušení nebo sbírání semínek letniček. Můžeme také přistřihnout pnoucí růže nebo odstranit postranní výhony vistárie.


9.8.

Ubývající Luna stojí ve vodním znamení raka. Je vhodná k péči o listovou zeleninu, trávník, keře. Přihnojujeme živé ploty z thují, stříháme živé ploty z habru. Pokud chceme posekat trávník, poroste pomaleji (je potřeba zalévat aby nevyschnul a příliš nezkracovat). Vytrháme-li plevel, poroste pomalu nebo vůbec. Pokud chceme vysét špenát nebo polníček, poroste pomaleji (zasévat jen tam, kde půda není příliš vyprahlá).

11.8.
Novoluní, které je ve znamení lva nastane pár minut před polednem. V tuto dobu je vhodné dopřát zemi klid a nepracovat na zahradě.  

  

13.8.

Dorůstajíc Luna stojí v zemském znamení panny. V tyto dny sázíme a přesazujeme rostliny, u nichž potřebujme podpořit tvorbu kořenového systému a dobré zakořenění. Den je vhodný také k získání sazenic maliníku hřížením (vrcholek jednoletého výhonu pohřížíme do země, přiháčkujeme a přihrneme zeminou). Pokud jsme zkušení zahradníci a chceme zkusit naroubovat angrešt, je k tomu vhodný den. Luna tvoří harmonický aspekt s Plutem, který podpoří roznos živin a ujmutí roubu i kořenů u přesazovaných dřevin.

14.8.

Tento den stoupající Luna stojí spolu s Venuší ve vzdušném znamení vah a jsou harmonicky provázané na Mars. Rostlinky dvouletých květin, vzešlé ze semínek zasetých tento den, budou mít dostatek živin a krásné květy.

17.8.

Stoupající Luna stojí spolu s Jupiterem ve znamení štíra. Pokud tento den posečete trávník, rychle vyroste a nebude tak vysychat. Semínka salátu, špenátu porostou pomaleji a nevyženou tak do výšky.

19.8.-20.8.

Tento den stojí Slunce spolu s Merkurem ve znamení lva a stoupající Luna ve znamení střelce. Tato ohnivá znamení jsou vhodná pro sázení rostlin, pěstovaných pro plody. Jahody zasazené v této době budou krásně sladké, což podpoří i příznivě postavená Venuše. Pokud zasadíme v dopoledních hodinách cca 10 hod., podpoří planety, které stojí v zemském znamení kozoroha tvorbu kořenového systému. Tyto dny, kdy dorůstající Luna vytáhne šťávy nahoru, jsou  vhodné pro sklizeň plodů, určených ke konzumaci. Vydrží dlouho čerstvé a šťavnaté. 

22.8.

Stoupající Luna stojí v zemském znamení kozoroha. Kořenová zelenina, sklizená v tento den pro krátkodobou spotřebu zůstane dlouho šťavnatá, čerstvá a uchová si dostatek minerálů. Tento den je vhodný pro sázení cibulek narcisů, drobných cibulovin anebo pacibulek česneku (z hlav paličáku). Nať česneku na podzim obohatí saláty a pomazánky o potřebné vytamíny a zvýši odolnost našeho organismu před zimou. Zrovna tak je ideální čas pro vysadbu a přesazování dřevin. Slunce a Saturn v zemských znameních stojí v harmonických aspektech. Zajistí roslinám odolnost a dobré zakořenění.


26.8.
Tento den je úplněk, který nastane pár minut před čtrnáctou hodinou.

29.8.

29.8.
Ubývající Luna stojí ve znamení berana. Šťávy klesají dolů a země se nadechuje. Tento den je vhodný pro sklizeň plodů určených k zavařování nebo sušení, například rajčata, švestky, jeřabiny, okurky, dýně atd. Planeta Mars, které představuje energii a vůli se postupně rozbíhá ze svého skoro dvouměsíčního zpětného chodu a tak nám jeho energie zase „vlije krev do žil“ a to je nutné využít. V zemském znamení kozoroha podpoří naší chuť k technickým pracím na zahrádce, čištění a úklidu.

TIP!

Při ubývající luně je vhodné zavařování, lahvování ovocných šťáv nebo vína. V tuto dobu klesají šťávy a tak nebudu marmelády plesnivět, šťávy nebo víno nebudou kvasit.

31.8.
Ubývající Luna stojí v zemském znamení býka, přešla přes Uran a tak může dojít ke krátkodobému ochlazení. Tento den stojí hodně planet v zemských znameních a navíc Slunce ve znamení panny je harmonicky propojené s Lunou. Jejich energie přímo lákají k práci se zemí. Můžeme upravovat záhony, ze kterých je už sklizená úroda a připravit je na podzimní sázení. Nebo vyhrabat suchou nať brambor. Zrovna tak zálivka keřů a jehličnanů je velmi potřebná, aby v zimě neuschly. Dnešní den je vhodný pro sklizeň kořenové zeleniny, brambor, cibule.

Červenec 2018


2.7. Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. V tyto dny se voda stahuje dolů a jsou vhodné pro seřezávání odkvetlých okrasných keřů nebo popínavých růží. Zrovna tak je možné sklízet a sušit bylinky.

6.a7.7. Ubývající Luna stojí ve znamení berana. V tyto dny je vhodné sklízet plody, určené k zavařování nebo sušení.

10.7.  Dny, kdy ubývající Luna prochází vzdušným znamením blíženců, jsou vhodné pro sklizeň a sušení bylinek. Zrovna tak je možné seříznout odkvetlé okrasné keře nebo popínavé růže.

15.7. Tento den stojí dorůstající Luna ještě ve znamení lva a předává si energie s Merkurem a Venuší. Plody sklizené tento den budou sladké a šťavnaté. Pokud byste chtěli zasadit sazenice, vyrostlé na šlahounech jahod, tak kolem 14 hod. je příznivé postavení planet. Luna, Venuše a Merkur podpoří roznos živin, plody by pak měly být sladké a šťavnaté, planety dole podpoří dobré zakořenění. 

16 a17.7. Dorůstající Luna spolu s Venuší stojí v zemském znamení panny. Tyto dny jsou vhodné pro péči o rostliny, které pěstujeme pro jejich kořeny nebo části pod zemí. Můžeme sklízet ředkvičky nebo mrkev a také zasévat jejich semínka pro podzimní sklizeň. Zvláště vhodný termín je brzy dopoledne. Venuše na ascendentu ve znamení lva zajistí malým rostlinkám dostatek živin a energie, planety ve spodní části horoskopu v harmonickém spojení s Venuší a Lunou podpoří tvorbu kořene. 

22.7. Tento den dopoledne dorůstající Luna opustí znamení štíra a vstoupí do znamení střelce. Pokud si přivstanete, abyste zaseli semínka špenátu nebo salátu okolo 8 hodiny, tak spojení Luny se Sluncem ve vodních znameních podpoří jejich růst. Rostlinky budou vitální a jejich listy šťavnaté a  křehké.  

27.7. tento den je úplněk a nejsou vhodné konstelace pro práci na zahradě. Je to trochu divočina, tak si dávejte pozor, ať svojí ukvapeností nezničíte, co jste vypěstovali :-). V tyto dny mohou být dost silné bouřky. 

Červen 2018

4.6. Tento den je jako stvořený pro výsadbu květin nebo druhé setí hrášku, fazolek. Slunce s Merkurem a Luna s Marsem ve vzdušných znameních dají rostlinkám energii pro růst vzhůru, roznos živin a tvorbu krásných květů. Tento den je i dostatečná vlhkost, takže zasazené rostlinky by neměly uschnout.

18.6. Den je jako stvořený pro sklizeň plodů, které dozrávají v tomto období. Dorůstající Luna ve lvu vytáhne šťávu nahoru a plody budou krásně šťavnaté a zůstanu dlouho čerstvé.    

24.6. Na svátek svatého Jana se v poledne sbírají květy Třezalky (svatojánská bylina), která má tento den největší obsah účinných látek. 

Květen 2018


1.5. Okolo 14 hodiny je ideální čas pro výsadbu a výsev salátu, špenátu a jiné listové zeleniny. Rovněž je možné zasázet květiny nebo keříky, které pěstujeme pro jejich krásné listy. Luna s Jupiterem na konci vodního znamení štíra dají rostlinám potřebnou vláhu a Slunce v býku dodá dostatek energie pro dlouhou životnost a silný kořenový systém

24.5.  Den vhodný pro výsev a  výsadbu květin, fazolí, hrášku, kopru, popínavých květin. Semínka nebo sazeničky, zasazené tento den mají optimální podmínky pro svůj vývoj, protože tento den tvoří Slunce, Luna a Mars velký vzdušný trigon, kdy si energie těchto planet předávají svojí energii. Luna dodá vlhkost a mízu, Slunce vitalitu a Mars rozproudí energii, aby se živiny dostaly až do nejmenších lupínků.    

Duben 2018


7.-8.4. Hnojení záhonů třeba roháčkem je za ubývající Luny ideální, protože se voda stahuje dolů a zem lépe přijme živiny, což podpoří i Luna, Saturn, Mars a Pluto v zemském znamení kozoroha.

20.4.  Vhodná doba pro výsev a  výsadbu květin, fazolí, hrášku, kopru, máku, angreštu, rybízu. Okolo 14 hodiny stojí Luna ještě ve vzdušném znamení Blíženců a je harmonicky propojena se Sluncem v Býku a Saturnem v kozorohu. Rostlinky by měly být krásné, vitální s pěkným vzrůstem, dřeviny s krásnou korunkou, odolným kmínkem a "nevytáhnou" se tak rychle do výšky. Přispívá k tomu i harmonické propojení Venuše, Marse, Pluta a Jupitera, což je pro rostlinky zárukou dostatečného roznosu živin, silného kořenového sytému a dlouhé životnosti. Díky Venuši budou plody sladké, šťavnaté, květy krásné a Jupiter jim dodá potřebnou velikost.

25.4. Tento den je jako stvořený pro výsev nebo výsadbu sazeniček kořenové zeleniny, ředkviček, brambor nebo světelného kořene. Luna, Slunce a Saturn tvoří velký zemský trigon, což je ideální konstelace pro výsadbu rostlin, u nichž sklízíme kořeny nebo hlízy (mrkev, petržel, brambory). Mars, Pluto a Jupiter dají rostlinám potřebnou sílu pro roznos živin a tvorbu velkých a silných kořenů nebo hlíz.

Březen 2018


18.3. Tento den je vhodný pro výsev rajčat, paprik nebo výsadbu jejich sazeniček do skleníku. Luna s Merkurem a Venuší stojí ve znamení berana a Slunce na konci vodního znamení ryb. Rostlinky tak budou mít dostatek energie pro svůj vývoj, budou sladké a šťavnaté.

20.3.  Dny, kdy Luna stojí v zemském znamení, jsou vhodné pro výsev semínek kořenové zeleniny (mrkev, petržel, ředkvičky atd.). Dneska Luna stojí v zemském znamení býka a její spojení s Marsem, Saturnem a Plutem v kozorohu dávají energii pro vytvoření silného kořene. Slunce, Venuše a Merkur v beranu podpoří svojí jarní energií  jejich vyklíčení. Jupiter spojený se Sluncem a Plutem zaručují velkou životaschopnost vyklíčeným rostlinkám. Pokud zasejete navečer, kdy je  několik zemských planet pod zemí, podpoří to dobré zakořenění.                                       

                    

 

PRO ZDRAVÍ

                    


Lněné semínko


Lněné semínko v sobě má řadu enzymů, karotenu, vitamin E, provitamin A, slizové látky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Svým ochranným filtrem chrání žaludeční a střevní sliznici, pomáhá i při zácpě.Lignany mají kladné účinky na rozmanité hormony a mohou asistovat v boji proti bakteriím, virům, plísním a pomáhají bojovat s rakovinným bujením.

Použití

nejčatěji používám lněné semínko mlété do jogurtu nebo do ovesné kaše. Díky pravidelné konzumaci mám ověřeno, že úsloví pocházející asi z v Číny "měkké a hladké  "

Detoxikace


Pokud chceme zahájit nějakou očistnou kůru, měli bychom začít hned při úplňku. Po úpňku začínají energie klesat a organismus má tendenci k čištění. Tělo se více zbavuje vody a s ní se odplavují i toxiny z těla.

Ovesné vločky

jsou zdroj sacharidů, vitamínů, vlákniny. Jelikož mají nízký glykemický index, zasytí nás na dlouhu dobu a udržují vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Nelítá nám energie.

Kaše se nemusí dělat jenom na sladko. Je možná příprava i na slano. Ovesné vločky s mlékem nebo s vodou a špetkou soli nechám cca 20 min. pomalu zahřívat a pak dodělám na vyšší teplotě. Umelu lžící lněného semínka a zamíchám do kaše. Dám na talíře a posypu usekanými sušenými rajčaty, šunkou a  pažitkou.

Ovesné vdolečky                    O víkendu, když máme víc času na snídani, si je můžeme připravit:                             vločky (cca 1 hrnek) necháme nabobtnat tak 20 minut s mlékem a špetkou soli aby z nich byla hustší kaše. Mezitím si utřu lžičku másla a cukru s jedním žloutkem a zamíchám do kaše. Z bílku udělám sníh a ten jemně vmíchám do kaše. Smažím lívanečky do zlatova, potřu džemem a ozdobím jogurtem. Chutnají výtečně :-). 

Fazolky

 

                                                  které si vypěstujeme na zahrádce jsou výtečným oživením  fantasie "co k večeři". Mají nízkou kalorickou hodnotu, obsahují vlákninu, vitamíny K, A, C a hlavně mangan. Jou prostě na "všechno".

Recept: Nakrájené fazolové lusky nejčastěji podusím se slaninou nebo se švardsvaldskou šunkou, přidám česnek a s bramborem nebo rýží chutnají výtečně. Pokud je podávám s bramborem, ozdobím ještě oříškem lučiny. Během 20 minut je večeře hotová.

Recept na polévku, kterou jsme baštili jako malé. Nakrájené fazolky podusíme na másle, zahustíme zakysanou smetanou, přisolíme a polévka je na světě.

Špenát

                                                je výtečný zdroj vytamínů        a kyseliny listové 

Pokud zasejete na jaře špenát, jeho lupeny je možno využívat do různých salátů, ale třeba jenom na chleba, namazaný lučinou. Lupeny trhám podle potřeby třeba ráno k snídani. Jelikož průběžně dorůstají, máte zdroj výborné listové zeleniny až do další sklizně špenátu, zaseté někdy v polovině června. Zimní odrůda špenátu se seje na podzim. Brzy na jeřa je možné sklízet první listy. 

Recept na špenátový dressing:                                                                                                                         Do Do litrové misky natrhám listy špenátu, které nasekám na menší kousky. V hmoždíři utřu nadrobno nasekanou nať cibulky a česneku se lžičkou olivového oleje a špetkou soli. Do této směsi přidám cca 300ml bílého jogurtu a smíchám se špenátem. Vychlazené chutná výborně. 

Recept na palačinky se špenátem:

nadrobno nakrájený špek krátce orestuju a přidám nakrájený špenát. Podusím tak 5-8 minut. Mezitím na prkýnku utřu česnek a nechám ho chvíli na vzduchu  zoxidovat. Pak ho přidám ke špenátu, krátce podusím, přisolím a podle potřeby zapráším troškou celozrnné mouky. Naplněné palačinky chutnají k večeři  báječně.

Česnek


Nejvíc vitamínu je potřeba brzo na jaře. Proto vždycky na podzim, když sázím česnek, zasadím i malé pacibulky, které si uskladním z květů paličáku. Brzy z jara vyraší a používám jejich nať na ochucení salátů, ale i do dušené zeleniny. Jejich chuť je jemná a není tak ostrá.

Cibule


Na podzim sázím několik cibulek zimní odrůdy cibule. Brzy na jaře vyraší a mám ji k dispozici čerstvou a voňavou.