Zahradnický kalendář


Obvykle se pro zahradnické práce, ať už jde o výsadbu, výsev nebo třeba sekání trávníku a prořezávání stromů, používají pouze fáze Luny. Pokud se zabýváme astrologií hlouběji, je možné zpřesnit tyto termíny s ohledem na postavení Slunce a dalších planet a hlavně jejich vzájemného propojení. Tak sice máme trochu zúžený výběr termínů, ale výsledek stojí za to. Proto se snažím doporučit vhodné termíny v mém zahradnickém kalendáři nejen podle fází Luny, ale i podle postavení dalších planet.

Duben

20191.Dubna

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. Nabíhá do aspektu s Venuší a Marsem. Dnešní den je voda stažená ke kořenům a to je ideální čas pro ošetřování, prostříhání nebo přesazování květin, keřů, čištění skalky. Pokud zasadíme nebo přesadíme kontejnerové květiny, Slunce v beranu jim dá energii k růstu, zvláště růžím a dalším květinám, které jsou pod vládou berana. Saturn s Plutem v zemském znamení kozoroha podpoří tvorbu kořenů. Luna nabíhá do aspektu s Venuší, přesazené rostliny by měly mít v následujících dnech dostatek živin a vláhy. Květiny budou krásně kvést a vonět. Vlhčí aprílové počasí naznačuje i spojení Merkura s Neptunem v rybách.


2. a 3. Dubna

Ubývající Luna prochází v tyto dny vodním znamením ryb. Tento čas je vhodný pro čištění jezírka nebo vyhrabávání trávníku. Rostliny zasazené v tomto období by mohly být náchylné k plísním a jejich odolnost by nebyla příliš dobrá.

4 a 5. Dubna

Luna prochází ohnivým znamením berana. 5. dubna kolem půl jedenácté dopoledne nastane NOV v beranu. V tyto dny by měla mít země klid a nám by také prospělo zklidnění ohnivých energií.

6.-8. Dubna

Dorůstající Luna prochází zemským znamením býka, což je příznivé pro ošetřování, sázení, setím, přesazování všech plodin, které plodí pod zemí, jako je kořenová zelenina, ředkvičky, cibule, keře, stromky. Rovněž je vhodné sázení květin, které se množí hlízami. 7. dubna je Luna harmonicky spojená s Venuší, což přispěje k dobrému roznosu živin, podpoří roznos mízy květiny zasazené v tento den, budou krásně vonět. 8. dubna je Luna ve spojení se Saturnem a blíží se k planetě Mars. Rostliny, keře nebo stromky zasazené tento den budou mít husté pletivo a po zasazení Mars vyžene živiny nahoru, což podpoří jejich růst

9. a 10. Dubna

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením blíženců. Tyto dny jsou vhodné pro sázení popínavých rostlin, fazolí, hrachu, i popínavých květin. 9. dubna bude Luna přecházet přes Mars a jeho energie vyžene živiny nahoru a podpoří růst. Rostlinky porostou jako o závod.

TIP ! Tyto dny budou včelky hodně vylétávat a nebudou agresivní

11.ráno - 13. Dubna

Dorůstající Luna v tyto dny prochází vodním znamením Raka. Je příznivé období pro sázení, setí a ošetřování rostlin, které pěstujeme pro listy, jako je salát, špenát, zelí, kedlubny (příbuzné se zelím), ale i keře pěstované pro okrasné listy a trávník. 12. dubna bude Luna ve spojení s Venuší, což přispěje k roznosu živin a rostlinky zasazené tento den budou šťavnaté, 13. dubna ráno Luna aspektuje Merkur, což přispěje k růstu zasazených rostlinek. V tyto dny Slunce nabíhá do aspektu s Jupiterem, jejich energie dodá rostlinkám vitalitu a podpoří jejich růst.


13. – 15. Dubna

Dorůstající Luna v tyto dny prochází ohnivým znamením Lva. Slunce je v tyto dny v přesném aspektu s Jupiterem, což dodá rostlinám vitalitu a plody narostou pěkně velké. Je to jeden z nejpříznivějších termínů pro sázení a přesazování, pěstované pro plody. Hlavně ty, co dozrávají v létě, jako jsou rajčata, papriky, jahody, angrešt, rybíz, broskve, meruňky. Pokud zasadíte rostliny 13 dubna navečer, v noci bude Luna tvořit přesný aspekt s Marsem, který vyžene živiny nahoru. Je to vhodný termín pro rostliny, u kterých chcete podpořit vyšší vzrůst. 14. dubna po obědě začne Luna nabíhat do aspektu se Sluncem a Jupiterem, aby v noci vytvořily velký ohnivý trigon, kdy budou energie těchto planet volně proudit. Lepší termín bychom hledali jen těžkoJ. Saturn s Plutem v kozorohu, podpoří kořenový systém.

 

 15 – 17 Dubna

V tyto dny dorůstající Luna prochází zemským znamením panny, je to vhodný termín pro sázení, přesazování a ošetřování rostlin, plodících pod zemí jako jsou ředkvičky, řepa, mrkev, světelný kořen, z květin lilie a letní cibuloviny. Zvláště 16. dubna k večeru, kdy Luna nabíhá do aspektu se Saturnem a Plutem je vhodný termín pro sázení, protože tyto aspekty podpoří tvorbu kořenového systému. Podzemní části rostliny budou mít dostatek minerálů, budou odolné, s dobrou regenerací. Ještě přetrvává aspekt Slunce s Jupiterem, který zajistí dostatek sluneční energie. Při sázení 17. by mohly rostlin vyhnat spíš do natě.    
 


17. – 19. Dubna

Dorůstající Luna prochází vzdušným znamením vah, kterým vládne Venuše. Ta harmonizuje a přináší nám krásu. Proto péče o květiny nám dává takovou radost. Slunce s Jupiterem dodají rostlinkám vitalitu a silný vzrůst. Zvláště 18. dubna kolem 11. hod je ideální čas na sázení nebo setí letniček nebo osazování truhlíků. Zrovna tak bychom mohli zasít hrášek, fazolky, kopr, bylinky. 19. dubna v cca 13:15 hod. nastane úplněk. Tento den není vhodný pro práci na zahradě.

TIP ! Hnojení záhonů třeba roháčkem nebo kompostem je za ubývající Luny ideální, protože se voda stahuje dolů a zem lépe přijme živiny, což podpoří Saturn a Pluto v zemském znamení kozoroha. Staří hospodáři hnojili za úplňku, aby se hnojivo dostávalo do půdy postupně po celé období, kdy Luna ubývá. Neznečistili se tak podzemní vody. 

19.odp.21. Dubna

Ubývající Luna prochází vodním znamením štíra. Znamení štíra podporuje rozpad a následnou regeneraci, proto je vhodné přehazovat kompost, aby se tlející organismy přeměnily na humus, což by bylo vhodné zvláště 20. dubna, kdy je Luna v příznivém aspektu s Neptunem. 21. dubna Luna po ránu bude přecházet Luna nejprve nad Saturnem a potom nad Plutem v kozorohu, což podpoří kořenový systém a dostatek minerálů. Pokud zasadíme sazeničky špenátu nebo salátu, porostou pomaleji a „nevyčápnou“ se. Následný aspekt s Venuší zajistí rostlinám dobrý roznos živin.


21. navečer – 23. Dubna

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením střelce. V tyto dny je vhodná péče o rostliny pěstované pro plody, jako jsou rajčata, papriky, jahody, angrešty, rybíz. Z květin růže. Je dobré prostříhat u keřů odumřelé větvičky a zkrátit konce výhonů. Jahody vyčistit, rajčata nebo papriky okopat. Pozor je potřeba dát 22., kdy prochází Slunce přes Uran a Luna je v aspektu s Marsem. Může být bouřka a následné ochlazení nebo přízemní mrazík. Je proto potřeba přikrýt záhony s mladými rostlinami a zavřít pařeniště nebo skleník.

24. – 26. kolem poledne Dubna

Ubývající Luna prochází zemským znamením kozoroha. Je to vhodný čas pro péči o rostliny plodící pod zemí, nebo je možné sázet kontejnerové sazenice keřů nebo stromků, což by bylo vhodnější až 25., kdy je Luna ve spojení se Saturnem a Plutem v kozorohu. Slunce v býku, které přecházelo přes Uran se mu již vzdaluje. Pořád ještě je potřeba chránit rostlin před možným mrazíkem.

26. kolem poledne – 28. Duben

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře, který je vhodný pro péči o květiny nebo o rostliny, jako je fazole, hrách, kopr. Můžeme předsazovat kontejnerové sazenice květin, okopat vzešlé rostlinky na záhonech. Pokud zasadíme sazenice 27. dubna, kdy Luna je v aspektu s Venuší a Merkurem, rostlinky budou mít dobrý roznos živin a květiny budou mít krásné květy. Pokud zasadíme 28. po ránu, rostliny budou mít hodně síly vyhnat nahoru a narostou dost velké, což podpoří spojení Luny s Marsem a následně s Jupiterem.

29.– 30. Dubna

Ubývající Luna prochází vodním znamením ryb. Je vhodná péče o jezírko, vodní rostliny, trávník. Můžeme vyhrabat trávník, vyčistit jezírko. Pokud bychom chtěli sázet třeba vodní rostliny, ideální je termín 29. dubna odpoledne, kdy je Luna ve spojení se Sluncem a Mars s Merkurem. Rostliny by měly být vitální a mít dostatek energie k růstu.


29.-30. Března

Ubývající Luna prochází vzdušným znamením vodnáře. Nabíhá do aspektu s Venuší a Marsem. Voda je stažená ke kořenům a to je ideální čas pro ošetřování, prostříhání nebo přesazování květin, kvetoucích keřů. Pokud zasadíme nebo přesadíme kontejnerové květiny, Slunce v beranu jim dá energii k růstu, zvláště růžím a dalším květinám, které jsou pod vládou berana. Saturn s Plutem v zemském znamení kozoroha podpoří tvorbu kořenů. 30. března je Luna ve spojení se Sluncem a nabíhá do aspektu s Venuší, přesazené rostliny by měly být vitální a v následujících dnech mít dostatek živin a vláhy. Květiny budou krásně kvést a vonět.

Březen

2019


1. a 2. Března


V tomto bdobí ubývající Luna prochází znamením Kozoroha. Míza je stažená dolů ke kořenům, a proto je ideální čas pro prostříhání dřevin. Zvláště 1., kdy je Luna ve spojení se Saturnem bude pro rostliny řez méně bolestivý a míza rychle zaschne, protože obsahuje míň vody.


3. - 5. Března

V tyto dny prochází ubývající Luna vzdušným znamením vodnáře. Voda je stažená ke kořenům a pokud přesadíte nějaké jarní květiny, zvláště 3.3., odvděčí se vám krásnými květy, protože je Luna ve spojení s Venuší, která roznese živiny a podpoří krásu květů. Kořeny mají dostatek vody a tak dobře zakoření. Ve dnech vodnáře za ubývající Luny je vhodný čas pro prostříhání keřů a růží.


TIP!

Při práci se včelami je nejlépe využít květových dnů, kdy včely více vylétávají a nejsou tak agresivní ( květové dny jsou tehdy, když Luna prochází vzdušným znamením vodnáře, blíženců nebo vah). Pokud Luna prochází znamením berana budou včelky agresivnější, pokud prochází znamením býka nebo kozoroha budou spíš pracovat v úlu a hájit svoje domovy.


6. -7 Března

Tyto dny prochází Luna znamením ryb. Ve středu 6., pár minut po 18. hodině nastává nov. Zahradu je lepší nechat v klidu odpočívat. Pro nás bude vhodný čas na klidné rozjímání. Může spadnout i nějaká vláha.


8. a 9. Března

Tyto dny prochází dorůstající luna znamením berana. Zvláště 8. je vhodný den  pro setí semínek rajčat nebo paprik nebo vyčištění jahod. Luna ve spojení s Venuší podpoří dobrý roznos živin, Slunce s Neptunem zajistí dostatek vlhkosti a jejich spojení s Marsem vyžene živiny nahoru, Saturn s Plutem v kozorohu podpoří tvorbu kořenového systému .


10.a 11. Března

Dorůstající Luna prochází zemským znamením býka. Zvláště 11., je vhodný den pro sázení cibulky, česneku, setí mrkve nebo kořenové zeleniny. Její  spojení s Marsem, Sluncem a Satrunem dodá rostlinkám energii, aby z nich vyrostly silné a odolné rostliny. Je vhodné i přesazování, kdy zemská energie Saturnu v kozorohu podpoří tvorbu kořenů.


12.- 14. Března

Dorůstajíc Luna prochází vzdušným znamením blíženců. Tyto dny není vhodné zalévat pokojové květiny, protože zem nepřijímá vodu. Spíš je vhodný termín pro hrabání zahrady a drobných oprav nebo natírání zahradních konstrukcí.


15.- 16 Března

Dorůstající Luna prochází vodním znamením raka. Zvláště 16. je ideální den pro přesazování květin ozdobných listem, setí či sázení salátů, péči o jezírko. Zvláště 16. podpoří spojení Luny se Sluncem vitalitu a odolnost rostlin, Mars vyžene nahoru energii a dodá rostlinám sílu, Merkur podpoří růst a roznos živin. 


17. - 18. Března

Dorůstající Luna prochází ohnivým znamením lva. Navečer 18. je ideální pro setí nebo přesazování rajčat a paprik. Pokud zasadíte ovocné stromky, jejich plody budou velké a štavnaté, což podpoří spojení Luny s Jupiterem. Díky spojení planet Mars, Saturn a Pluto by měly mít ostliny silný kořenový systém, dobrý růst a měly by být odolné.   


19. a 20. Března

Luna prochází zemským znamením panny. 20. března spolu s Marsem v býku a Saturnem s Plutem v kozorohu utvoří velký zemský trigon, kdy zemská energie podpoří tvorbu kořenového systému, rostliny dobře zakoření, budou odolné, vitální a dřeviny budou mít hustá pletiva. Tyto dny jsou vhodné pro sázení kořenové zeleniny, přesazování květin a k sázení stromků.


21. - 22. Března

21. ve 3:45 nastne úplněk. Luna vstoupí do znamení vah. Tyto dny necháme zahradu odpočívat.


23. - 25. Března

Ubývající Luna v tyto dny prochází vodním znamením štíra. Voda klesá dolů a půda ji dobře přijímá. Je vhodný čas na přehazování kompostu, čištění a hnojení, doplnění kompostu na záhonech, čištění cestiček, postřik proti škůdcům.

26. - 27. Března

Ubývající Luna prochází ohnivým znamením střelce. Zvláště 25. a 27. je vhodné přesazování sazeniček rajčat, paprik (pouze ve skleníku) a vyčistit jahody od listů, poškozených mrazem. 25. je Luna je ve spojení se Sluncem, rostliny budou vitální, Mars v býku ve spojení se Saturnem a Plutem v kozorohu podpoří jejich růst a kořenový systém. 27.je Luna ve spojení s Jupiterem a Venuši, což podpoří roznos energie a dobrou vitalitu. Můžeme se těšit na velké, šťavnaté a sladké plody.


28 - 29. Března

Ubývající Luna prochází zemským znamením kozoroha. 29. je vhodný termín pro setí ředkviček, přesazování hrnkovaných sazenic. Voda je stažená dolů a je  vhodný čas prostříhat keře, zkrátit výhony růží. Tento den je Luna ve spojení se Saturnem a Plutem, což podpoří kořenový systém a Mars dodá energii k růstu.

TIP

Pokud na větvičkách keřů nebo růží objevíte černé tečky, jsou to přezimující mšice a je nutné tyto větvičky odstřihnout a spálit. 

 

PRO ZDRAVÍ

                    


Lněné semínko


Lněné semínko v sobě má řadu enzymů, karotenu, vitamin E, provitamin A, slizové látky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Svým ochranným filtrem chrání žaludeční a střevní sliznici, pomáhá i při zácpě.Lignany mají kladné účinky na rozmanité hormony a mohou asistovat v boji proti bakteriím, virům, plísním a pomáhají bojovat s rakovinným bujením.

Použití

nejčatěji používám lněné semínko mlété do jogurtu nebo do ovesné kaše. Díky pravidelné konzumaci mám ověřeno, že úsloví pocházející asi z v Číny "měkké a hladké  "

Detoxikace


Pokud chceme zahájit nějakou očistnou kůru, měli bychom začít hned při úplňku. Po úpňku začínají energie klesat a organismus má tendenci k čištění. Tělo se více zbavuje vody a s ní se odplavují i toxiny z těla.

Ovesné vločky

jsou zdroj sacharidů, vitamínů, vlákniny. Jelikož mají nízký glykemický index, zasytí nás na dlouhu dobu a udržují vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Nelítá nám energie.

Kaše se nemusí dělat jenom na sladko. Je možná příprava i na slano. Ovesné vločky s mlékem nebo s vodou a špetkou soli nechám cca 20 min. pomalu zahřívat a pak dodělám na vyšší teplotě. Umelu lžící lněného semínka a zamíchám do kaše. Dám na talíře a posypu usekanými sušenými rajčaty, šunkou a  pažitkou.

Ovesné vdolečky                    O víkendu, když máme víc času na snídani, si je můžeme připravit:                             vločky (cca 1 hrnek) necháme nabobtnat tak 20 minut s mlékem a špetkou soli aby z nich byla hustší kaše. Mezitím si utřu lžičku másla a cukru s jedním žloutkem a zamíchám do kaše. Z bílku udělám sníh a ten jemně vmíchám do kaše. Smažím lívanečky do zlatova, potřu džemem a ozdobím jogurtem. Chutnají výtečně :-). 

Fazolky

 

                                                  které si vypěstujeme na zahrádce jsou výtečným oživením  fantasie "co k večeři". Mají nízkou kalorickou hodnotu, obsahují vlákninu, vitamíny K, A, C a hlavně mangan. Jou prostě na "všechno".

Recept: Nakrájené fazolové lusky nejčastěji podusím se slaninou nebo se švardsvaldskou šunkou, přidám česnek a s bramborem nebo rýží chutnají výtečně. Pokud je podávám s bramborem, ozdobím ještě oříškem lučiny. Během 20 minut je večeře hotová.

Recept na polévku, kterou jsme baštili jako malé. Nakrájené fazolky podusíme na másle, zahustíme zakysanou smetanou, přisolíme a polévka je na světě.

Špenát

                                                je výtečný zdroj vytamínů        a kyseliny listové 

Pokud zasejete na jaře špenát, jeho lupeny je možno využívat do různých salátů, ale třeba jenom na chleba, namazaný lučinou. Lupeny trhám podle potřeby třeba ráno k snídani. Jelikož průběžně dorůstají, máte zdroj výborné listové zeleniny až do další sklizně špenátu, zaseté někdy v polovině června. Zimní odrůda špenátu se seje na podzim. Brzy na jeřa je možné sklízet první listy. 

Recept na špenátový dressing:                                                                                                                         Do Do litrové misky natrhám listy špenátu, které nasekám na menší kousky. V hmoždíři utřu nadrobno nasekanou nať cibulky a česneku se lžičkou olivového oleje a špetkou soli. Do této směsi přidám cca 300ml bílého jogurtu a smíchám se špenátem. Vychlazené chutná výborně. 

Recept na palačinky se špenátem:

nadrobno nakrájený špek krátce orestuju a přidám nakrájený špenát. Podusím tak 5-8 minut. Mezitím na prkýnku utřu česnek a nechám ho chvíli na vzduchu  zoxidovat. Pak ho přidám ke špenátu, krátce podusím, přisolím a podle potřeby zapráším troškou celozrnné mouky. Naplněné palačinky chutnají k večeři  báječně.

Česnek


Nejvíc vitamínu je potřeba brzo na jaře. Proto vždycky na podzim, když sázím česnek, zasadím i malé pacibulky, které si uskladním z květů paličáku. Brzy z jara vyraší a používám jejich nať na ochucení salátů, ale i do dušené zeleniny. Jejich chuť je jemná a není tak ostrá.

Cibule


Na podzim sázím několik cibulek zimní odrůdy cibule. Brzy na jaře vyraší a mám ji k dispozici čerstvou a voňavou.